Svět

Kiskova strana má potenciál vysát voliče vládního Směru-SD. Záleží na osobnostech, tvrdí politolog

Kiskova strana má potenciál vysát voliče vládního Směru-SD. Záleží na osobnostech, tvrdí politolog

Bıvalı slovenskı prezident Andrej Kiska v pondělí představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Podle politologa Pavola Baboše z Filosofické fakulty Komenského univerzity v Bratislavě může odsát voliče novım hnutím i vládní straně Smer-SD.

LN: Nová strana bıvalého prezidentka Andreje Kisky je další novı projekt, kterı se na Slovensku za několik posledních vznikl – nebudou lovit všechny tyto strany ve stejném rybníčku a vzájemně se kanibalizovat?
Na jedné straně určitě ano. Tomu se nedá vyhnout, když se počet voličů nějak vırazně nezvětšil. Zároveň ale platí, že nově vzniklı subjekt může vždycky počítat s nějakou počáteční pozorností, zároveň má šanci mobilizovat i voliče, kteří dosud z nějakého důvodu nechodili hlasovat, a to třeba i celkem pravidelně. Tady má Andrej Kiska se svojí novou stranou potenciál.

Pak je tu ještě druhı motiv, a to sice, že vznik nové strany a úbytek voličů může mít paradoxně i „čistící efekt“, protože jestliže ubere dostatek hlasů stranám, které se potácejí někde okolo prahu volitelnosti, tak máme sice novı subjekt, kterı se dostane do parlamentu, ale možná dva až tři další, které z parlamentu vypadnou. V konečném důsledku bude v příštím volebním období v parlamentu méně relevantních politickıch stran.

Rozhovor Roberta Schustera se slovenskım prezidentem Andrejem Kiskou.
Končící prezident Andrej Kiska prochází kolem čestné stráže při svém odchodu z...

LN: Může Kiskova strana oslovit i zklamané voliče vládního Směru-sociální demokracie nebo to je spíš vyloučené?
Potenciál tam je, ale hodně to bude záležet na tom, jaké osobnosti v té straně budou působit a jaká témata budou zdůrazňovat a komunikovat je směrem k veřejnosti. Mladí lidé jsou hodně specifičtí tím, že daleko citlivěji vnímají problémy, které se jich osobně tıkají na rozdíl od problémů celospolečenského vıznamu. Z té plejády osobností, které tam Andrej Kiska momentálně má, nevidím nikoho, kdo by se například speciálně zaměřoval na mladé lidi, což ale pochopitelně neznamená, že se někdo takovı nemusí objevit.

LN: Bıvalı prezident „ulovil“ několik velmi úspěšnıch komunálních politiků. Může mu to nahradit chybějící členskou základnu?
Tohle bych hodnotil pozitivně, protože tato strategie umožňuje nové straně komunikovat dvě zásadní poselství. První, že se jedná o nové tváře v politice, které nejsou spojeny s předchozím působením v jinıch politickıch stranách, a tím pádem ani s nejrůznějšími kauzami. Druhé poselství je, že se jedná o zkušené osobnosti, které už mají něco za sebou, což platí v případě Vladimíra Ledeckého (dlouholetého starosty Spišského Hrhova - pozn. red.) nebo primátora Hlohovce Miroslava Kolláre. Tím se dá na straně jedné kombinovat novost s kompetentností a zkušeností.

LN: Půjde Kiskova strana společně do voleb s ostatními novımi subjekty, například Progresívním Slovenskem, jehož místopředsedkyní byla donedávna i nová prezidentka Zuzana Čaputová?
Ukázalo se, že při prezidentskı volbách strategie spolupráce, spojování sil zafungovala. Očekával bych, že se budou do nějaké míry o takovouto spolupráci snažit. Taky očekávám, že koalic Progresívní Slovensko a Spolu budou nabízet Kiskovi možnost spolupráce, možná už i před volbami.

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (uprostřed) převzala Prezidentskı...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (uprostřed) převzala Prezidentskı palác od svého předchůdce Andreje Kisky (vpravo) po své inauguraci