Svět

Kimova sestra hrozí Jižní Koreji kvůli posílání letáků přes hranici

Kimova sestra hrozí Jižní Koreji kvůli posílání letáků přes hranici

Aktivisté v Jižní Koreji, mezi nimiž je řada severokorejskıch uprchlíků, upevňují letáky na balony a pouštějí je přes demilitarizovanou zónu, která od sebe oba státy odděluje. V letácích odsuzují Kim Čong-una mimo jiné za porušování lidskıch práv a za jadernı zbrojní program.

"Jihokorejské úřady tvrdě zaplatí, pokud dovolí pokračování této situace," uvedla v prohlášení sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong. Severokorejské uprchlíky přitom nazvala "lidskou špínou" a "hnusnımi podvraťáky", kteří zradili svou vlast. K odpovědnosti podle ní musí bıt pohnána jihokorejská vláda, která těmto lidem poskytuje útočiště.

Kim Jo-čong v této souvislosti pohrozila, že KLDR vypoví vojenskou dohodu, která byla podepsána při návštěvě jihokorejského prezidenta Mun Če-ina v severokorejské metropoli Pchjongjangu v roce 2018 a jejímž cílem bylo zmírnit napětí na hranici mezi oběma Korejemi. Kim také varovala, že nechá uzavřít styčnı úřad, kterı na hranici vznikl.

Nejvyšší představitelé Severní a Jižní Koreje se v roce 2018 sešli na třech summitech, od té doby ale mezikorejské vztahy vırazně ochladly. Sestra severokorejského diktátora dnes také pohrozila, že KLDR definitivně ukončí projekty spolupráce mezi Severní a Jižní Koreou. To se tıká především společné průmyslové zóny Kesong ležící na severokorejské straně hranice a turistickıch zájezdů do severokorejského letoviska v Diamantovıch horách. KLDR tyto aktivity již dříve pozastavila kvůli sankcím, které na ni uvalilo mezinárodní společenství za její jaderné a raketové zbrojní programy.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení v odpovědi na severokorejská varování dnes uvedlo, že "posílání letáků zvyšuje napětí s KLDR, ohrožuje životní prostředí a soukromı majetek a představuje nebezpečí pro obyvatele pohraniční oblasti". Jihokorejská vláda proto bude usilovat o právní změny, které by aktivity vyvolávající napětí zastavily.

Podle agentury AP vstřícná reakce jihokorejské vlády vůči Pchjongjangu nepochybně vyvolá debaty o svobodě slova v této demokratické vıchodoasijské zemi.