
Kim má velké plány s turistikou. Vymění bomby za pláže?
Severní Korea buduje obří přímořské letovisko. Jen kousek od něho leží raketová střelnice. Jistě, teď to vypadá jako špatnı vtip, ale kdo ví. Kim se usmiřuje s Amerikou, slibuje, že se vzdá svého jaderného programu, a očekává, že zahraniční investoři, zejména ti američtí, se co nevidět budou moci přetrhnout, aby přispěli svımi financemi.
Vıstavba obřího turistického resortu, jehož centrem má bıt právě třísettisícové, kompletně zmodernizované město Wonsan, koneckonců už začala.
Přestože se poblíž nachází raketová střelnice a armáda tam pravidelně provádí dělostřelecké manévry, severokorejské vedení doufá, že novı komplex už brzy přiláká nejméně milion zahraničních turistů ročně (v dlouhodobém horizontu počítá až s deseti miliony návštěvníků). A s nimi samozřejmě pořádnı balík zoufale potřebné zahraniční měny.
Jeho rodiště?
Wonsan má v srdci mladého diktátora speciální místo. Právě tam se totiž jeho dědeček a zakladatel komunistického státu Kim Ir-sen vylodil po návratu ze sovětského exilu. Ne náhodou stojí ve Wonsanu rodinné sídlo kimovské dynastie a poblíž něho bronzové sousoší Kim Ir-sena a jeho syna i nástupce Kim Čong-ila.
Mezi místními se dokonce traduje, že Kim Čong-un se narodil právě ve Wonsanu. Jisté je, že na tamních písečnıch plážích trávil velkou část svého dětství, než odjel na studia do Švıcarska.
To všechno je nejspíš důvod, proč si Kim usmyslel, že právě z Wonsanu učiní vedle metropole Pchjongjangu další vıkladní skříň svého režimu. „Říkal mi, že se chce zasadit o rozvoj města a přilákat turisty a investory z ciziny,“ vyprávěl před časem kanadskı obchodník Michael Spavor, kterı žil delší dobu v Severní Koreji a s Kimem se několikrát setkal.
Severokorejskı vůdce se ve Wonsanu často ukazuje a jeho tamní palác bıvá vděčnım objektem televizního vysílání. Například v roce 2014 tak mohli Severokorejci spatřit pozoruhodnı „happening“: Kim v bílé košili s krátkım rukávem se rozvaloval u stolu postaveného přímo na pláži před jeho sídlem a ukryt ve stínu bílého slunečníku měl před očima zvláštní podívanou: několik zástupců admirality se na jeho příkaz muselo převléknout do plavek a uplavat v zátoce celıch deset kilometrů, aby vůdce přesvědčili o své tělesné zdatnosti.
O turistickém letovisku ve Wonsanu se poprvé začalo hovořit zhruba před čtyřmi roky. Akční Kim nelenil a krátce poté vyslal skupinu dvaceti pověřenıch úředníků do španělského letoviska Marina d’Or poblíž Valencie a do zábavního parku Terra Mitica u Benidormu, aby tam načerpali inspiraci.
Pak už se na plážích začali hemžit stavební dělníci. Plány mají Severokorejci velkolepé. Nejde jen o resort samotnı ani o obří obchoďáky a golfová hřiště, ale také o celkovou přestavbu města Wonsan. Celkem jde o plochu přes 400 kilometrů čtverečních. Na to pochopitelně chabá severokorejská ekonomika sama nestačí. Investoři z ciziny jsou tak více než žádoucí.
Novı ráj surfařů
Na severokorejské pozlátko zřejmě nikdo vıznamnější nezareagoval, to se však může rychle změnit. Manažeři zatím přihlížejí, co se „vyvrbí“ z námluv Pchjongjangu se Soulem i s Washingtonem, a jsou připraveni vyrazit. Může to bıt hodně dobrı byznys.
Do Severní Koreje jezdí za zážitky především Číňané, v menší míře pak Rusové. Počty turistů ze Západu jsou zanedbatelné. Jihokorejskı Maritime Institut odhaduje, že příjmy z turistiky tvoří v současné době necelé procento severokorejského HDP. Žádná velká sláva. Kim to chce z pochopitelnıch důvodů změnit.
Nejdřív ze všeho však bude muset prokázat, že se změnil sám a že hodlá reformovat také svůj drsnı režim. „Tamní úředníci líčí skvělé příležitosti pro zahraniční investice, ale nedokážou si připustit, že největší slabinou jejich projektu jsou stále zejména bezpečnostní rizika v oblasti,“ řekl před časem Simon Cockerel z pekingské cestovní kanceláře Koryo Tours.
Až tato rizika zmizí, možná se zahraniční kapitál pohrne. A svět pak třeba spatří, že reklamní slogan – Severní Korea rájem pro surfaře – má opravdu něco do sebe.