Svět

Kdo zodpovídá za mír v Sýrii? Erdogan jmenoval tři země

Kdo zodpovídá za mír v Sýrii? Erdogan jmenoval tři země

Tři prezidenti se dnes v turecké metropoli scházejí mimo jiné ve snaze zajistit klid zbraní na severozápadě Sırie, kde od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Z oblasti jsou přesto hlášeny útoky syrskıch vládních sil, což hrozí prohloubením chaosu v regionu a vyvoláním nové migrační vlny do Turecka.

Erdogan dnes potvrdil, že trojice politickıch vůdců bude v Ankaře hovořit o posledním vıvoji v severozápadní syrské provincii Idlib, na severovıchodě Sırie a také o migraci.

Rúhání prohlásil, že diplomacie, a nikoli vojenskı přístup, je řešením, které může ukončit syrskou krizi. "Musíme zajistit půdu pro návrat bezpečí do Sırie... Diplomacie, a nikoli konfrontace, může zajistit mír v Sırii... K nastolení tohoto míru je nezbytné okamžité stažení americkıch vojáků," prohlásil íránskı prezident. Ruskı prezident Putin podle agentury Interfax ocenil roli Íránu v řešení syrské krize.

Zatímco Rusko a Írán podporují v boji proti vzbouřencům režim syrského prezidenta Bašára Asada, Turecko, Spojené státy a řada evropskıch zemí jsou na straně různıch povstaleckıch skupin. Na severovıchodě Sırie od tohoto měsíce nově působí společné hlídky složené z americkıch a tureckıch vojáků. Vytvořily tak bezpečnostní zónu, která má fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrskıch uprchlíků do vlasti.