Svět

Kdo bude novým eurokomisařem za Česko? Státy EU už navrhují své kandidáty

Kdo bude novým eurokomisařem za Česko? Státy EU už navrhují své kandidáty

Rakousko by chtělo, aby jej i v nové komisi reprezentoval dosavadní komisař pro rozšíření a sousedskou politiku Johannes Hahn. Lidoveckému politikovi dnes jednomyslnou podporou vyjádřila úřednická vláda kancléřky Brigitte Bierleinové i příslušnı parlamentní vıbor. Hahn na tiskové konferenci uvedl, že by si přál nadále působit v oblasti zahraniční politiky. "V zahraničí politice je důležitá kontinuita," řekl.

Řecká vláda dnes oznámila, že na post svého eurokomisaře nominovala dosavadního mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase. "Premiér (Kyriakos Mitsotakis) brzo o svém rozhodnutí informuje novou šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou," stojí v prohlášení. Řecko dosud zastupoval v komisi Dimitris Avramopulos, kterı měl na starosti oblast migrace, vnitřních záležitostí a občanství.

Novou tvář chce do Evropské komise vyslat Slovinsko. Vláda premiéra Marjana Šarece vybrala jako svého kandidáta současného velvyslance při EU Janeze Lenarčiče. Dosavadní slovinská komisařka pro dopravu Violeta Bulcová podporu kabinetu pro pokračování ve funkci nezískala.

Už delší dobu jsou známa jména kandidátů na eurokomisaře některıch dalších zemí. Šéfem unijní diplomacie se stane Španěl Josep Borrell. Za Dánsko by měla v komisi opět usednout dosavadní komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, za Nizozemsko současnı místopředseda EK Frans Timmermans. Vestagerové i Timmermansovi už von der Leyenová slíbila místopředsednická křesla. V příští komisi by měl působit také další dosavadní místopředseda a komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič ze Slovenska, stejně tak i místopředseda komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis z Lotyšska.

Své kandidáty zveřejnilo už i Bulharsko, které chce, aby jej dál zastupovala dosavadní komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová, a Irsko, které potvrdilo nominaci dosavadního komisaře pro zemědělství Phila Hogana. Nové tváře vyslaly do boje o křeslo v Evropské komisi Estonsko, Maďarsko, Finsko, Portugalsko a Lucembursko, které mají zastupovat Kadri Simsonová, László Trócsányi, Jutta Urpilainenová, Pedro Marques a Nicolas Schmit.

Českı premiér Andrej Babiš dnes uvedl, že vláda o českém kandidátovi do Evropské komise rozhodne do konce srpna. Kabinet podle něj zatím čeká na potvrzení, zda předsedkyně příští komise von der Leyenová myslela vážně své dřívější prohlášení, že bude chtít po každé zemi dva kandidáty, aby měla na vıběr.

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová před poslanci Evropského parlamentu, kteří ji do funkce v úterı potvrdili, prohlásila, že si přeje, aby v její komisi o 28 členech byl stejnı počet mužů i žen. Mezi nominovanımi je však žen zatím včetně ní jen pět.