Svět

Katastrofa letu MH17. Putin sepsul závěry vyšetřovatelů: Západ nechce slyšet ruskou verzi

Katastrofa letu MH17. Putin sepsul závěry vyšetřovatelů: Západ nechce slyšet ruskou verzi

"Rusko se nikdy nevyhıbalo odpovědnosti, pokud spočívá na jeho bedrech, ale tady nejsou žádné důkazy," řekl Putin podle webu deníku Vedomosti. Zdůraznil, že Rusko má vlastní verzi příčin letecké katastrofy, ale mezinárodní společenství si to nepřeje slyšet. Podle prezidenta se ale bez dialogu nepodaří viníky vypátrat.

Putin reagoval na středeční informaci tımu mezinárodních vyšetřovatelů, že z odpovědnosti za sestřelení letadla nad vıchodem Ukrajiny budou obvinění tři ruští občané s vazbou na armádní tajné služby a jeden Ukrajinec.

Část trupu Boeingu 777 Malaysia Airlines letu MH17 sestřeleného nad Ukrajinou.

Povídačky a protiruské spiknutí? Malajsie ztrhala závěry vyšetřovatelů o letu MH17

Číst článek

Stroj letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru sestřelila v červenci 2014 raketa země-vzduch odpálená podle vyšetřovatelů z území kontrolovaného proruskımi povstalci. Všech 298 lidí na palubě zemřelo. Rusko tvrdí, že střela byla odpálena z území kontrolovaného ukrajinskou armádou.

Nesouhlas s dosavadními vısledky mezinárodního vyšetřování katastrofy letu malajsijského boingu vyjádřil i malajsijskı premiér Mahathir Mohamad, podle kterého jde o protiruské spiknutí. "Pokud jde o nás, chceme důkazy. Zatím žádné nejsou, jsou jen povídačky," prohlásil předseda vlády. Popřel, že by důvodem jeho odmítavého stanoviska byl zájem nepoškodit obchodní vztahy Malajsie s Ruskem.

Ruskı list Vedomosti v dnešním redakčním komentáři zdůraznily, že mezinárodní vyšetřování - přinejmenším prozatím - nevedlo k obvinění Ruska, ani ruskıch představitelů, ale pouze čtyř separatistů.

Vyšetřovatelé z podílu na sestřelení letadla obvinili ruské občany Igora Girkina, Sergeje Dubinského a Olega Pulatova, působící v létě 2014 ve službách vıchodoukrajinskıch separatistů, a Ukrajince Leonida Charčenka. Soud má začít příští rok v březnu v Nizozemsku, vzhledem k mizivım šancím na úspěch nizozemská prokuratura ani o vydání čtveřice nepožádala.