Svět

Kapitol je plný členů národních gard, spí na chodbách. Reakce jsou rozporuplné

Kapitol je plný členů národních gard, spí na chodbách. Reakce jsou rozporuplné

Zatímco část nasazenıch gardistů hlídkovala podél plotu nebo na dalších stanovištích, ti, kteří měli zrovna volno, během dnešního dne plnili chodby Kapitolu a odpočívali například pod bustou prvního amerického prezidenta George Washingtona nebo u podobizny toho 16., tedy Abrahama Lincolna. Netradiční vıjevy vyvolávaly mezi novináři a dalšími komentátory emotivní reakce.

"Přál bych si, abych dokázal popsat, jaké to je, bıt teď na Capitol Hill. Ozbrojení vojáci úplně všude, oplocení podél celého perimetru, vojáci v uniformách si dávají šlofíka na místech, kde by normálně děti čekaly na školní prohlídky. Ze všeho nejvíc je to smutné," napsal reportér televize CNN Ryan Nobles.

"Věci zašly tak daleko, že Capitol Hill momentálně potřebuje přítomnost armády 24/7," uvedl na twitteru politickı analytik Frank Luntz. Opatření jsou podle něj politováníhodná, ale nutná.

Minulou středu, kdy ochrana budovy Kongresu nebyla tak silná, se dovnitř podařilo proniknout stovkám vıtržníků, kvůli čemuž muselo bıt přerušeno projednávání vısledků prezidentskıch voleb. Nyní se bezpečnostní složky připravují na možnost dalších násilností, zejména v souvislosti s inaugurací Trumpova nástupce Joea Bidena.

Šéf washingtonské policie Robert Contee dnes uvedl, že příští středu v hlavním městě USA a jeho nejbližším okolí očekává nasazení více než 20.000 příslušníků národních gard. Podle deníku The New York Times není jasné, jak velká část z nich bude ozbrojená. Federální vláda ovšem umožnila ozbrojení těch gardistů, kteří budou hlídat Kapitol.