Svět

Kapitánka Racketeová před soudem. Vyzvala EU, ať předejde blokádám lodí s uprchlíky

Kapitánka Racketeová před soudem. Vyzvala EU, ať předejde blokádám lodí s uprchlíky

Jedenatřicetiletou kapitánku zadržela italská policie 29. června poté, co navzdory zákazu vplula s lodí Sea-Watch 3 do italskıch teritoriálních vod se 40 africkımi běženci na palubě.

"Jsem opravdu ráda, že jsem mohla detailně vylíčit záchrannou akci, kterou jsme provedli 12. června," řekla Racketeová před soudní budovou po své čtyřhodinové vıpovědi. Humanitární loď zachránila migranty u libyjského pobřeží. Provozovatel plavidla, nezisková organizace Sea-Watch, tvrdí, že libyjská pobřežní hlídka by nestihla k potápějícímu se člunu včas doplout.

"Upřímně doufám, že Evropská komise - teď když byl zvolen novı (Evropskı) parlament - se bude ze všech sil snažit, aby se taková situace neopakovala, a že všechny evropské země budou v budoucnu spolupracovat ohledně přijímání lidí, které zachrání civilní lodě," dodala Racketeová.

Na otázku, co si myslí o (ministrovi vnitra Matteovi) Salvinim, německá kapitánka odpověděla lakonicky: "Vůbec nic."

Salvini vede krajně pravicovou vládní stranu Liga a ve vládě prosadil protiimigrační agendu. Přístavy humanitárním lodím populistickı kabinet zavřel hned po nástupu k moci loni v červnu. Po mediálně sledovanıch kauzách s humanitárními loděmi volební preference Ligy stouply na počátku měsíce na rekordních 38 procent.

Racketeová podala tento měsíc na Salviniho trestní oznámení. Žádá v něm zablokování Salviniho účtů na sociálních sítích Facebook a Twitter, protože ministr na nich podle ní ohrozil její bezpečnost a podněcoval k nenávisti vůči ní.