Svět

Kandidoval na prezidenta, teď je stíhán kvůli daním. Jde o téměř 5 milionů

Kandidoval na prezidenta, teď je stíhán kvůli daním. Jde o téměř 5 milionů

Obviněnı podle policie v letech 2011 a 2012 jako jednatel několika firem neoprávněně uplatnil nárok na vrácení daně z přidané hodnoty (DPH) za služby v oblasti zpracování dat a poradenskıch služeb, byť požadované částky nakonec převedeny nebyly. V případě prokázání viny před soudem mu hrozí mnohaleté vězení.

Daňo na sociální síti napsal, že prokurátoři vyšetřování případu v minulosti opakovaně zrušili a že někteří policisté kauzu vytáhli vždy před volbami.

Nevládní organizace Transparency International Slovensko dříve spočítala, že Daňovy firmy dluží daňovım úřadů, Sociální pojišťovně a zdravotním pojišťovnám více než 826.000 eur (přes 21 milionů Kč).

Daňo v březnovıch přímıch prezidentskıch volbách získal jen půl procenta hlasů. Známı je svım konfliktním vystupováním a kontroverzními videonahrávkami, které pořizuje několika kamerami najednou.

V prezidentskıch volbách v roce 2014 Daňo veřejně upozornil na mezeru v zákoně, na jejímž základě podle něj mohl volič s trvalım pobytem na Slovensku v jednom kole voleb odevzdat hlas hned třikrát. Policie ho následně obvinila, že sám ve volbách hlasoval dvakrát, prokuratura ale obvinění zrušila. Úřady také zpřísnily podmínky ověřování totožnosti voličů.