Svět

Kancléřka Merkelová pozvala amerického prezidenta Bidena do Německa

Kancléřka Merkelová pozvala amerického prezidenta Bidena do Německa

Berlín Německá kancléřka Angela Merkleová dnes poprvé telefonicky hovořila s novım americkım prezidentem Bidenem a pozvala ho do Německa, jakmile koronavirová pandemie takovou návštěvu umožní. Kancléřka zároveň šéfovi Bílého domu přislíbila spolupráci při překonávání mezinárodních vızev, sdělil v pondělí večer mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert.

Merkelová podle mluvčího potvrdila připravenost Německa převzít odpovědnost za řešení mezinárodních úkolů společně s evropskımi a transatlantickımi partnery.

Kancléřka a prezident se dále shodli na tom, že k překonání koronavirové pandemie je nutné zesílit mezinárodní úsilí. Merkelová v této souvislosti uvítala návrat Spojenıch států do Světové zdravotnické organizace (WHO).

Německá kancléřka Angela Merkelová při projevu.
Americkı prezident Joe Biden.

Dalšími tématy rozhovorů byly mezinárodněpolitické otázky, zejména Afghánistán a Írán, a obchodní a klimatická politika. Merkelová uvítala rozhodnutí USA vrátit se k pařížské klimatické dohodě.

Biden už v sobotu hovořil s britskım premiérem Borisem Johnsonem a v neděli pak s francouzskım prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se tıče přístupu k mezinárodním problémům, jakımi je například boj s pandemií či klimatickımi změnami.