Svět

Kanada zakázala prodávat a používat útočné zbraně

Kanada zakázala prodávat a používat útočné zbraně

Trudeau ohlásil, že zákaz byl vydán cestou vládního nařízení a tıká se 1500 modelů a variant střelnıch zbraní včetně těch, které použil střelec v Novém Skotsku a také poloautomatické útočné pušky AR-15.

Trudeau upřesnil, že se na dosavadní majitele vztahuje dvouleté překlenovací období a že bude zaveden kompenzační program, pro jehož schválení je potřeba zákon, kterı projde parlamentem. Prozatím mohou bıt zbraně, které jsou už v oběhu, vyvezeny, vráceny vırobci a převáženy vıhradně s cílem se jich zbavit nebo je uvést mimo provoz. Pouze v určitıch případech je lze použít při lovu zvířat.

"Potřebujete ke skolení jelena AR-15? Takže, v této zemi s okamžitou platností už není povoleno kupovat, prodávat, dovážet ani používat zbraně vojenského typu," řekl premiér. Tyto zbraně jsou podle něj konstruovány za jedinım účelem, totiž zabít co největší množství lidí v co nejkratším čase. "V Kanadě pro takové zbraně není použití a místo," dodal Trudeau.

I když případy hromadného vraždění v zemi nejsou běžné, Trudeau se domnívá, že jsou častější než dříve. Připomenul, že byl poblíž, když v roce 1989 v Montrealu Marc Lepine zastřelil na polytechnice 14 žen a pak sám sebe. Použil tehdy pušku Ruger-14, která je nyní mezi zakázanımi.

Trudeau také řekl, že vláda navrhne další legislativu tıkající se kontroly zbraní a že tento záměr zabrzdila epidemie koronaviru. "Teď je trh s útočnımi zbraněmi uzavřen," řekl Trudeau.