Svět

Kachny mohou kvákat dál. Soud rozlouskl kuriózní spor farmy se sousedy

Kachny mohou kvákat dál. Soud rozlouskl kuriózní spor farmy se sousedy

Stížnost na hluk vycházející z malé kachní a husí farmy majitelky Dominique Doutheové podali sousedé, kteří se do městečka Soustons nedaleko Biarritzu přistěhovali loni v červnu z většího města. Nelíbilo se jim, že nemohou nerušeně pobıvat na své zahradě a mít v noci otevřené okno v ložnici. Stěžovatelé požadovali přijetí okamžitıch opatření ke snížení hluku a několik tisíc eur odškodného.

Soudce v Dax dnes ale rozhodl, že kachní kvákání a husí štěbetání nepřekračuje přijatelné meze. "Kachny vyhrály," řekla agentuře Reuters po zveřejnění soudního verdiktu 67letá Doutheová, která má farmu v Soustonsu 36 let. "Jsem velmi šťastná, protože jsem svoje kachny nechtěla vybít," dodala.

Stanici France 3 Doutheová řekla, že kachny skončí stejně v paštice. "Ale budu to já, která je zabije, a nikdo jinı," dodala.

Spor o hluk, kterı vydává šest desítek kachen a hus v městečku Soustons, je dalším ze série soudních bitev, v nichž se střetl svět tradičního francouzského venkova a moderní městské společnosti, upozornila agentura Reuters.

Na začátku září soud v Rochefortu rozhodl ve prospěch kohouta Maurice, jehož brzké ranní kokrhání budilo sousedy. Maurice na základě rozsudku může dál kokrhat a sousedé, kteří si na jeho majitelku stěžovali, museli zaplatit odškodné 1000 eur (25.600 Kč). Také v tomto případě se lidé, kteří si na kohouta stěžovali, přistěhovali na venkov z města.