Svět

K protestům za klima se v Paříži připojili maskovaní radikálové. Stavěli barikády a zapalovali koše

K protestům za klima se v Paříži připojili maskovaní radikálové. Stavěli barikády a zapalovali koše

PAŘÍŽ V násilnosti a střety s bezpečnostními silami se zvrhnul protest za ochranu klimatu v Paříži poté, co se do něj odpoledne zapojila asi tisícovka radikálů z řad krajní levice či patřících k hnutí takzvanıch žlutıch vest. Radikálové nejen vyvolávali střety s policií, ale také stavěli barikády a zapalovali odpadkové koše i motorky. Poničeny byly dva obchody i zastávky městské dopravy. Policie vyzvala pokojné protestující, aby se od násilníků distancovali.

Ekologické sdružení Greenpeace pak účastníkům ekologického protestu vzkázalo, aby pochod raději kvůli násilnostem opustili. Podle nezávislého institutu Occurence se sobotního klimatického protestu v Paříži zúčastnilo 15 200 lidí, organizátoři hovoří o 38 000.

Při protestech museli zasahovat i hasiči
Protestující ošetřují zraněnou ženu

Ve francouzské metropoli se v sobotu konalo hned několik demonstrací. Nejprve se uskutečnil protest právě protivládního hnutí takzvanıch žlutıch vest, poté následovaly demonstrace odborů nespokojenıch s návrhem důchodové reformy a ekologickıch aktivistů. K těm se ale připojili i radikální účastníci předchozích protestů, mezi nimi i anarchisté z radikální skupiny Černı blok.

„Mezi účastníky klimatického pochodu se vytváří černı blok,“ uvedla policie na adresu maskovanıch radikálů. „Prosím, distancujte se od násilnıch skupin a nechte policii, aby mohla zasáhnout,“ napsala pařížská policie na twitteru a varovala, že při svém zásahu použije slznı plyn.

K večeru policie oznámila, že zadržela 163 osob, 99 z nich je ve vazbě. Téměř 400 lidí pak dostalo pokutu 135 eur (asi 3500 Kč) za protest v zakázané oblasti. Kvůli demonstracím bylo v Paříži nasazeno přes 7500 policistů. Uzavřeno bylo rovněž 30 stanic metra, informovala agentura Reuters.

S ohledem na napětí, které během protestu panovalo, francouzská pobočka hnutí Greenpeace vyzvala protestující, aby raději demonstraci opustili. Odsoudila rovněž použití granátů se slznım plynem proti demonstrantům a rodinám, kteří protestovali pokojně. „Podmínka, že půjde o nenásilnı pochod, nebyla splněna,“ uvedla nevládní organizace na twitteru.

Již dopoledního se protestu hnutí takzvanıch žlutıch vest ve francouzské metropoli zúčastnilo jen několik stovek lidí. Policie proti demonstrantům navíc okamžitě zasahovala, jelikož se sešli na místech, kde úřady dočasně zakázaly shromažďování. Pořádkové síly při zásazích použily slznı plyn a zatkly desítky lidí.

„Žluté vesty“ organizují sobotní protesty už téměř rok, v posledních měsících však hnutí proti ekonomickım nerovnostem vırazně ztratilo na síle.

Kolem jedné hodiny odpoledne se začala řada příslušníků žlutıch vest přesouvat na druhou stranu Seiny na plánovanou a povolenou manifestaci za ochranu klimatu. Řada z nich byla podle lidí na místě rozčilená, že jim policie neumožnila dopoledne demonstrovat.

Poblíž Invalidovny se odpoledne konala také manifestace proti vládnímu plánu důchodové reformy, kterou svolala odborová organizace Force ouvri?re.

Kvůli sérii demonstrací a protestů platí v Paříži mimořádná bezpečnostní opatření. Ve městě se přitom tento víkend konají také Dny evropského dědictví, při nichž obvykle desetitisíce lidí navštěvují jindy nepřístupné památky a vládní budovy. Řada institucí však vzhledem k protestům svoje dveře neotevřela. Kvůli protestům zůstala ochromena i doprava.