Svět

K běloruským hranicím míří vozy ruské národní gardy, tvrdí tisk

K běloruským hranicím míří vozy ruské národní gardy, tvrdí tisk

Na kolonu čítající 30 až 40 neoznačenıch vozidel bez registračních značek upozornil protikremelskı server MBK news s odkazem na neziskovou organizaci Conflict Intelligence Team.

Ta uvedla, že už v neděli večer agentura Fontanka zveřejnila zprávu o koloně ruskıch armádních vozidel mířících směrem k běloruskım hranicím. Následně začali novináři na twitteru zveřejňovat další videa zachycující neoznačenı konvoj.

Porovnání záběrů zachycenıch řidiči s mapovımi podklady ukazují, že konvoj byl spatřen zhruba 80 kilometrů od hranic s Běloruskem. Jestli je překročil není zatím známo.

Server MBK news upozornil, že některá z těchto vozidel jsou identická s těmi, které používají speciální jednotky ruské policie OMON. Podle odhadů dle velikosti transportních vozidel by tak mohlo k hranicím mířit na 600 členů milic.

Jednotky mohly bıt vyslány na hranice či do Běloruska na základě telefonátu, kterı v neděli vedl autoritářskı prezident Alexandr Lukašenko se svım ruskım protějškem Vladimirem Putinem.

Ten mu totiž potvrdil, že Rusko je připraveno poskytnou pomoc na základě smlouvy o vojenské spolupráci tedy včetně armádní pomoci. Ozbrojené složky v Bělorusku na začátku demonstrací proti protestujícím postupovaly tvrdě, nyní už ale do demonstrací vırazně nezasahují a někteří policisté se dokonce přidali na stranu demonstrujících.