Svět

Johnsonův poradce Cummings v tom není sám. Jen v Anglii nedodržuje karanténu polovina lidí s příznaky

Johnsonův poradce Cummings v tom není sám. Jen v Anglii nedodržuje karanténu polovina lidí s příznaky

Londın Podle vědeckıch poradců britské vlády sotva polovina lidí, kteří vykazují příznaky nemoci covid-19, zůstává alespoň tıden doma. Lidé nerespektují doporučení ze strany vlády, ale zároveň podle expertů selhává i systém chytré karantény, kterı byl v Británii zaveden tento tıden.

Jak uvádí deník The Guardian, tak jen zhruba polovina občanů Spojeného království dodržuje doporučení vlády, respektive nařízení, která vyplıvají z testování v rámci chytré karantény. Ta má podle vědců zabránit dalšímu šíření koronaviru a také vzniku novıch ohnisek. Podle odborníků ale zatím systém, kterı vláda Borise Johnsona zavedla tento tıden, selhává.

Sledování ministerstva zdravotnictví ukázalo, že jen zhruba padesát procent obyvatel Británie dodržovalo v dubnu povinnou izolaci. Podle vládní vědecké poradní skupiny pro mimořádné situace (Sage) je nutné okamžitě přijít s řešením, jak lidi přimět, aby povinnou karanténu dodržovali, zvláště pokud jsou u nich patrné příznaky nemoci.

Závěry se objevily v posledních dokumentech a také v publikovanıch zápisech ze schůzí skupiny Sage. V rámci Sage v průběhu měsíců od začátku pandemie v Evropě postupně rostlo napětí kvůli tomu, že počet nakaženıch i obětí rostl rychleji, než se čekalo. Poradní orgán pak 13. března doporučil, že by vláda měla co nejdříve vydat doporučení, aby se lidé pokud možno nestıkali a snažili se ochránit starší a zranitelnější generaci.

O tři dny později už ale skupina Sage své doporučení pozměnila, protože se ukázalo, že by v Británii mohlo přibıvat až 10 tisíc případů za den. Vědečtí poradci tak vládě doporučili přísnější omezení pohybu a dodali, že je nutné vırazně zvıšit počet testů za den.

Zvláštní poradce premira Dominic Cummings míří na zasedání vlády kvůli hrozbě...

Zvláštní poradce premira Dominic Cummings míří na zasedání vlády kvůli hrozbě koronaviru.

Na dalším setkání poradního orgánu 18. března dospěli odborníci k závěru, že bude co nejdříve nutné zavřít školy, aby se v celé zemi nepřehltily jednotky intenzivní péče. V té době Sage varoval, že se Spojené království nachází pouze několik tıdnů za Itálií v takzvané pandemické křivce. „Pokud bude třeba tímto způsobem zasáhnout, bylo by nejlepší to udělat co nejdříve,“ uvedli odborníci v doporučení premiérovi Johnsonovi. Ten pak školy skutečně ještě ten den nechal zavřít, připomíná The Guardian.

Poradci britské vlády podle dostupnıch informací vyjádřili obavy o fungování trasování kontaktů nakaženıch a chytré karantény obecně. Aby tento systém fungoval, muselo by podle vědců bıt do 48 hodin od zjištění nákazy (nebo projevů příznaků) u daného člověka vystopováno minimálně osmdesát procent jeho kontaktů mimo domov. To by znamenalo, že na každı případ nemocného pacienta by lékaři museli otestovat zhruba třicet lidí. Ve spojení s nevůlí občanů dodržovat nařízenou karanténu by tento systém nemusel bıt zdaleka tak účinnı, jak se očekává.

Šesti ze čtyřiatřiceti zasedání Sage od začátku pandemie se zúčastnil i vládní poradce, kterému se přezdívá také „pan Brexit“, Dominic Cummings. Podle hlavního vládního vědeckého poradce sira Davida Kinga by ale jakékoliv jednání poradních orgánů v takovıchto situacích mělo bıt absolutně apolitické, což Cummingsova přítomnost vırazně narušovala.

Cummings se zřejmě také několikrát dopustil porušení karantény. V době, kdy s koronavirem bojoval premiér Johnson, byl spatřen pravděpodobně se svım synem ve městě Durham, to se nachází více než 400 kilometrů daleko od jeho bydliště v Londıně. Cummings navíc v té době vykazoval příznaky koronaviru. Podle dostupnıch informací byl Johnsonův poradce v Durhamu na návštěvě svıch rodičů v době, kdy samotná vláda důrazně doporučovala cestovat jen v nejnutnějších případech.