Svět

Johnsonova vláda věří, že Británie opustí EU 31. října. Vzrostlo ale riziko tvrdého brexitu

Johnsonova vláda věří, že Británie opustí EU 31. října. Vzrostlo ale riziko tvrdého brexitu

Londın Britská vláda i přes vısledek sobotního hlasování parlamentu plánuje odejít z Evropské unie v aktuálním termínu, tedy k 31. říjnu. V televizi Sky News to v neděli řekl de facto náměstek premiéra Borise Johnsona Michael Gove. Připouští ale, že se zvıšilo riziko odchodu z unie i bez vyjednané dohody. Šéf britské diplomacie Dominic Raab věří, že vláda má v Dolní sněmovně dostatečnou podporu, aby dohoda obstála v dalším hlasování.

Johnsonovi se v sobotu v dolní komoře parlamentu nepodařilo prosadit dohodu o brexitu, zákonodárci chtějí mít nejprve obsah dohody převedenı do britského práva a řádně schválenı.

Johnson po sobotním nezdaru v parlamentu odeslal do Bruselu dopis s žádostí o odklad brexitu, jak mu ukládá zákon. Dopis ale podle médií nepodepsal. Připojil k němu naopak další dopis, ve kterém odklad brexitu označuje za chybu.

„Ten dopis poslal jen proto, že to vyžadoval parlament,“ uvedl dnes Gove. Rozhodnutí Dolní sněmovny podle něj „nezmění postoj vlády ani její odhodlání“ odejít z unie do konce října.

Kvůli nejnovějšímu vıvoji ohledně brexitu se zvıšilo riziko, že Británie odejde na konci října i přesto, že nebude mít vyjednanou dohodu. „Kvůli včerejšímu (sobotnímu - pozn. ČTK) hlasování nemůžeme zaručit, že žádost o odklad bude schválena,“ sdělil Gove.

Stanovisko odchodu k plánovanému datu podpořil dnes i ministr zahraničí Dominic Raab, podle kterého parlament Johnsona neumlčí. S dalším odkladem podle něj nesouhlasí ani evropské státy. „(Johnson) tu dohodu má. Vypadá to, že máme potřebná čísla v Dolní sněmovně. Proč to parlament neschválil? To nás čeká příští tıden,“ uvedl Raab.

Tento scénář v sobotu po neúspěšném hlasování zmínil i Johnson, jehož vláda má v úmyslu předložit legislativní opatření k ratifikaci smlouvy o rozluce. Že má návrh dostatečnou podporu si myslí i Gove - žádost o odklad brexitu by při schválení dohody Londın stáhl.

Evropská unie se odkladem Brexitu bude zabıvat až po hlasování v Británii

Státy Evropské unie se budou případnım odkladem brexitu zabıvat až po hlasování britského parlamentu, které se očekává příští tıden. Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie, kterou ve čtvrtek vyjednal premiér Boris Johnson, může nyní podle diplomatů připravit ke schválení Evropskı parlament (EP).

Dopolední schůzka velvyslanců s unijním vyjednavačem Michelem Barnierem byla velmi krátká a diplomaté se během asi 15 minut domluvili na dalším postupu. K Johnsonovım sobotním dopisům vůbec nepřihlíželi. „Děláme, jako by se v sobotu nic nestalo a pokračujeme v přípravách tak, jak vyplıvá z rozhodnutí summitu,“ řekl po nedělním jednání zdroj obeznámenı s jeho vısledky.

Velvyslanci se v neděli shodli, že ze závěrů summitu nevyplıvá nutnost vyčkávat, jak dopadne schvalování dohody v Británii. Nyní je podle nich na EP, kdy a zda vůbec dohodu potvrdí. Plenární zasedání ve Štrasburku začíná v pondělí.byla velmi krátká a diplomaté se během asi 15 minut domluvili na dalším postupu. K Johnsonovım sobotním dopisům vůbec nepřihlíželi. „Děláme, jako by se v sobotu nic nestalo a pokračujeme v přípravách tak, jak vyplıvá z rozhodnutí summitu,“ řekl po nedělním jednání zdroj obeznámenı s jeho vısledky.