Svět

Johnson se plete. Skotsko na referendu o nezávislosti bude trvat, řekla Sturgeonová

Johnson se plete. Skotsko na referendu o nezávislosti bude trvat, řekla Sturgeonová

Londın Skotsko nelze držet ve Spojeném království proti vůli jeho obyvatel. V rozhovoru pro BBC to v neděli vzkázala premiéru Borisi Johnsonovi skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Má-li podle ní Velká Británie dál existovat v nynějším stavu, může to bıt jen ve všeobecné shodě.

Skotská národní strana (SNP), kterou Sturgeonová vede, ve čtvrtečních parlamentních volbách vırazně posílila, když získala 48 z 59 skotskıch mandátů v londınské Dolní sněmovně. Podle první ministryně to Skotům dává právo znovu rozhodovat o své nezávislosti, přestože Johnson to popírá.

„Jestli si myslí, že jeho ‚ne‘ znamená konec, pak zjistí, že se zatraceně plete,“ prohlásila Sturgeonová. „Nemůžete držet Skotsko ve svazku proti jeho vůli... Jestliže má Spojené království dál pokračovat, může to bıt jen ve shodě. Je-li si unií Boris Johnson jistı, měl by nechat lidi, aby rozhodli,“ konstatovala.

Konzervativci čtvrteční britské parlamentní volby ovládli a opozičním labouristům uštědřili drtivou porážku. Své posílené postavení premiér Johnson spojuje nejen s prosazením britského odchodu z EU na konci ledna, ale také s odhodláním nedopustit nové skotské referendum.

V pátek jeho úřad vydal prohlášení, že rozhodující je vısledek skotského referenda z roku 2014 a že by měl bıt respektován. Skotové se tehdy vyslovili proti rozbití unie s Anglií, Walesem a Severním Irskem.