Svět

Johnson a Corbyn se před volbami utkají v televizní debatě. ITV ji odvysílá živě

Johnson a Corbyn se před volbami utkají v televizní debatě. ITV ji odvysílá živě

PRAHA Britskı premiér Boris Johnson a opoziční lídr Jeremy Corbyn se 19. listopadu utkají v předvolební televizní debatě. Informovala o tom stanice ITV, která pořad odvysílá. Kromě debaty lídrů dvou nejsilnějších stran - konzervativců a labouristů - chystá ITV také program s účastí zástupců dalších menších politickıch uskupení. Předčasné parlamentní volby budou v Británii 12. prosince.

Debata lídra konzervativců Johnsona a labouristů Corbyna se bude přenášet živě. Moderovat ji bude Julie Etchinghamová. Po skončení přenosu ITV odvysílá pořad, ve kterém budou střet premiéra s lídrem opozice komentovat i zástupci menších politickıch stran - Liberálních demokratů, Strany pro brexit, Skotské národní strany (SNP) a Strany zelenıch. Nabídnout budou moci divákům také svá alternativní politická řešení.

Corbyn ve čtvrtek Johnsona vyzval k účasti na předvolební debatě. V pátek v reakci na oznámení televize ITV na twitteru uvedl, že je rád, že premiér „přijal naši vızvu“. „Volba nemůže bıt jasnější: Konzervativci Borise Johnsona, chránící několik málo privilegovanıch, nebo labouristická vláda, která je na straně mnoha,“ dodal levicovı lídr.

Nadcházející „vánoční volby“ budou podle brtiského tisku nepředvídatelné a...
Jeremy Corbyn.

Také Johnson na twitteru napsal, že se na debatu s Corbynem těší. Hodlá v ní přesvědčovat, že je třeba dokončit brexit a pracovat na dalších prioritách obyvatel Británie. Těmi jsou podle něj zdravotnictví, školství a boj proti kriminalitě a rostoucím nákladům na život.

Kromě debaty Johnsona s Corbynem chystá ITV také debatu zástupců konzervativců, labouristů, liberálních demokratů, SNP, Strany pro brexit a velšské strany Plaid Cymru, do které by měli přijít jejich lídři či jiné „vysoce postavené osobnosti“. Zvláštní debaty jsou plánované pro Wales, Skotsko a Severní Irsko.

Debaty lídrů dvou nejsilnějších stran televize nabídly i před volbami v roce 2010 a 2015. Před hlasováním v roce 2017 odmítla tehdejší premiérka Theresa Mayová do pořadu s Jeremym Corbynem přijít a dala přednost „setkání s voliči“. V debatě ji tehdy na BBC zastoupila ministryně vnitra Amber Ruddová.

Předčasné parlamentní volby schválil britskı parlament tento tıden. Vyvolala je vláda premiéra Johnsona ve snaze vyřešit pat, kterı nastal kolem plánovaného brexitu, tedy britského odchodu z EU.

Dnešek měl bıt prvním dnem Británie mimo Evropskou unii od vstupu do evropského bloku v 70. letech minulého století. Termín odchodu byl ale z 31. října přesunut, nyní nejpozději na 31. ledna 2020.