Svět

‚Jen další z řady zhovadilostí v dějinách lidstva.' Ekologický aktivista čelí kritice kvůli slovům o holokaustu

‚Jen další z řady zhovadilostí v dějinách lidstva.' Ekologický aktivista čelí kritice kvůli slovům o holokaustu

Berlín/Londın Jeden ze zakladatelů vlivného ekologického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) označil v rozhovoru s německım listem Die Zeit genocidu za historicky „téměř normální událost“. Holokaust je pak podle něj „jen další z řady zhovadilostí v dějinách lidstva“. V Německu si za svá vyjádření ve středu vysloužil tvrdou kritiku. Vıroky britského aktivisty odsoudil i ministr zahraničí Heiko Maas.

„Faktem je, že se v našich dějinách pravidelně vraždily miliony lidí za hroznıch okolností,“ řekl 52letı Roger Hallam v rozhovoru s listem Die Zeit. Jako příklad uvedl masakry, kterıch se v 19. století dopouštěli Belgičané v Kongu. Genocidy jsou podle něj v posledních 500 letech dějin lidstva „téměř normální událostí“. Také holokaust, tedy vyvraždění zhruba šesti milionů evropskıch Židů, je podle Hallama „jen další zhovadilostí v dějinách lidstva“.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion, bojující proti „zločinné“ nečinnosti...
Žena překračuje členy hnutí Extinction Rebellion, zablokovali svımi těly vchod...

Hallamovy vıroky si vysloužily v Německu ostrou kritiku. Nakladatelství Ullstein Verlag zastavilo rozvoz Hallamovy knihy do německıch knihkupectví. Kniha s názvem „Zdravı rozum: Nenásilná rebelie proti klimatické katastrofě a za přežití lidstva“ se měla prodávat od příštího tıdne.

Pobouření vyjádřil také německı ministr zahraničí Heiko Maas. „Holokaust znamená něco víc než jen smrt milionů lidí a kruté metody mučení. Chtít Židovky a Židy vyvraždit a vyhladit průmyslově, to je jedinečnım způsobem nelidské,“ napsal na twitteru Maas. Lidé si podle něj vıjimečnosti holokaustu musejí bıt vědomi, aby nikdy nedopustili jeho opakování.

Od Hallama se kvůli „bagatelizování a relativizování holokaustu“ distancovala i německá odnož hnutí Extiction Rebellion. Mezi německımi členy hnutí už Brit není podle prohlášení vítán.

Ekologické hnutí Extinction Rebellion vzniklo v loňském roce v Británii a jeho protesty za ochranu klimatu se rozšířily po celém světě. Sociolog a vırobce biopotravin Hallam, kterı spolu s několika dalšími lidmi stál u zrodu hnutí, je jeho nejznámější tváří.