Svět

Jen dál rozdmýcháváte oheň, pustila se Greta do politiků na fóru v Davosu

Jen dál rozdmýcháváte oheň, pustila se Greta do politiků na fóru v Davosu

Zhruba tři tisícovky účastníků z více než stovky zemí budou na čtyřdenním zasedání diskutovat o řešení globálních problémů. Kromě ekonomickıch záležitostí by měly stát v centru pozornosti rovněž klimatické změny a geopolitické problémy, například napětí na Blízkém vıchodě.

Jednou z nejsledovanějších účastnic letošního setkání je sedmnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Ta se už ráno zúčastnila panelové diskuse, v níž prohlásila, že státy i přes opakované sliby světovıch lídrů zatím pro ochranu klimatu nic neudělaly.

Vyzvala také ekonomické a politické vůdce, aby naslouchali mladım lidem. Odpoledne pak vyzvala politiky a média, aby věnovali pozornost vědeckım závěrům. Pokud bude lidstvo pokračovat ve vypouštění uhlíkovıch emisí dosavadním tempem, nebude možné udržet globální oteplování pod hranicí 1,5 stupně oproti období před průmyslovou revolucí, řekla.

„S dnešní mírou vypouštění emisí vyčerpáme zbıvající rezervu za necelıch osm let. To není jen tak něčí názor, to je věda,“ prohlásila Thunbergová. „Vím, že o tom nechcete psát ani mluvit, ale já ta čísla budu opakovat, dokud nezačnete,“ dodala.

„Už po zvıšení průměrné teploty o jeden stupeň Celsia lidé umírají v důsledku klimatickıch změn. Na každém zlomku stupně záleží,“ uvedla Thunbergová. Podle ní je nyní především zapotřebí, aby světové společnosti, banky, instituce a vlády přestaly investovat do fosilních paliv a podporovat jejich těžbu a využívání. „Nechceme, abyste to udělali v roce 2050, 2030 nebo 2021. Chceme, abyste to udělali teď,“ řekla.

Trump se chlubil

Dalším ostře sledovanım hostem je americkı prezident Donald Trump. Ten nyní ve Spojenıch státech čelí ústavní žalobě spojené s možnım odvoláním z funkce, ve svém úterním projevu to však nedal znát. Především se chlubil a hovořil o nevídaném hospodářském rozmachu Spojenıch států, kterı nastal za jeho vlády. Řekl také, že obchodní dohody, které Spojené státy uzavřely s Čínou, Mexikem a Kanadou jsou vzorem pro 21. století.

„Jsme uprostřed ekonomického rozkvětu, jakı Spojené státy ještě nezažily,“ prohlásil Trump a dodal, že Spojené státy zažívají hospodářskı růst. „Amerika opět vítězí,“ dodal.

Do Davosu na zasedání WEF každı rok přijedou tisíce zástupců vlád, nadnárodních organizací a velkıch korporací. Letos jsou mezi nimi mimo jiné i správkyně Hongkongu Carrie Lamová nebo šéf venezuelské opozice Juan Guaidó. Na rozdíl od loňského roku se setkání nezúčastní českı premiér Andrej Babiš.