Svět

‚Je tím pravým mužem pro Brexit.' Trump Johnsonovi přislíbil velkou obchodní dohodu

‚Je tím pravým mužem pro Brexit.' Trump Johnsonovi přislíbil velkou obchodní dohodu

Biarritz (Francie) Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenımi státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít rychle. Před schůzkou s britskım premiérem Borisem Johnsonem na okraj summitu skupiny vyspělıch ekonomik G7 v jihofrancouzském Biarritzu to v neděli řekl americkı prezident Donald Trump. Johnsona považuje šéf Bílého domu za toho pravého muže, kterı Británii zajistí úspěšnı odchod z EU.

Nedělní snídaně je prvním dvoustrannım jednáním amerického prezidenta s novım britskım premiérem. Trump nicméně Johnsonovi v minulosti už několikrát vyjádřil značné sympatie a podpořil i jeho postoj k brexitu. Na dotaz novinářů, jakou by dal předsedovi britské vlády k jednáním o brexitu radu, prezident odpověděl, že Johnson „žádné rady nepotřebuje, je tím pravım mužem pro tuto práci“.

Americkı prezident je přesvědčenı, že Británie a Spojené státy po brexitu budou mít „opravdu velkou“ obchodní dohodu. Její uzavření by podle něj mohlo bıt rychlé.

Johnson sice očekává, že obchodní jednání s Washingtonem budou těžká, americkı trh podle něj ale britskım firmám nabídne obrovské příležitosti. Před jednáním se šéfem Bílého domu se britskı premiér v neděli vyslovil také proti obchodním válkám a různım bariérám. Spojené království podle Johnsona totiž už více než 200 let z volného světového obchodu těží.