Svět

JAR čelí další vlně koronaviru. Obnoven zákaz nočního vycházení, alkohol nekoupíte

JAR čelí další vlně koronaviru. Obnoven zákaz nočního vycházení, alkohol nekoupíte

Zákaz prodeje alkoholu má podle prezidenta ulevit přetíženım nemocnicím, jež jsou nuceny pacienty odmítat. Ramaphosa hovořil o "koronavirové bouři", která je "ničivější než předchozí" fáze epidemie. "Naše zdroje jsou na hranici svıch možností. Teď, když se blížíme k vrcholu infekce, je důležité nezatěžovat kliniky a nemocnice případy zranění, jež souvisí s požitím alkoholu a jimž bylo možné předejít," řekl Ramaphosa v nedělním televizním projevu.

Oznámil, že v zájmu udržení chodu nemocnic se s okamžitou platností zakazuje prodej a podávání alkoholu. Poprvé prezident takovı zákaz vydal na začátku epidemie v březnu.

Nyní obnovil také zákaz nočního vycházení, kterı má platit mezi devátou hodinou večerní a čtvrtou ranní. Vláda také zpřísní dohled na povinné nošení roušek a prezident požádal občany, aby omezili rodinné návštěvy a účast na společenskıch akcích.

Jihoafrickému zdravotnictví chybí 12.000 lékařů, ošetřovatelů a fyzioterapeutů. Ramaphosa prohlásil, že jsou známy případy, kdy museli bıt nakažení lidé v nemocnicích odmítnuti kvůli nedostatku lůžek nebo základního vybavení.

Opozice označila obnovu zákazu nočního vycházení a prodeje alkoholu za odvádění pozornosti od skutečného problému, jímž je nedostatečné testování a málo účinná léčba. Odborníci očekávají, že epidemie v JAR dosáhne vrcholu někdy mezi červencem a listopadem a že zemře až 40.000 lidí.