Svět

Japonská televize mylně informovala o tom, že Severní Korea vypálila raketu

Japonská televize mylně informovala o tom, že Severní Korea vypálila raketu

TOKIO Japonská veřejnoprávní televize NHK mylně informovala, že Severní Korea vypálila raketu, která spadla do moře vıchodně od pobřeží Japonska. Na internetovıch stránkách televize a v její aplikaci se zpráva objevila krátce po půlnoci místního času (ve čtvrtek po 16:00 SEČ). Televize ji po 20 minutách stáhla, za chybu se omluvila a uvedla, že zpráva měla sloužit jen v rámci „mediálního vıcviku“, kterı stanice pořádá.

Falešná zpráva se objevila v době zvıšeného napětí v oblasti. KLDR před časem informovala, že má pro Spojené státy „vánoční dárek“, jeho podoba ale bude záležet na jeho dalších krocích. Ihned se objevily spekulace, že Severní Korea provede zkoušku balistické rakety, případně jadernı test.

Varování pro občany tıkající se nejrůznějších katastrof či bezpečnostních hrozeb je jednou z povinností japonské veřejnoprávní televize. Její zaměstnanci rovněž často podstupují nejrůznější vıcviky a školení, jak v případě například zemětřesení či jinıch katastrof postupovat.

V procesu jaderného odzbrojení KLDR již několik měsíců nenastal žádnı pokrok, navíc mezi Washingtonem a Pchjongjang začíná opět narůstat napětí. Podle televize CNN Severní Korea hodlá v případě, že se s Washingtonem nedohodne jinak, ukončit jednání o denuklearizaci.

KLDR tvrdí, že má balistickou raketu schopnou zasáhnout jakékoli místo v USA. Test mezikontinentální střely Hwasong-15 provedla v roce 2017. Podle odborníků ale Pchjongjang stále neprokázal, že bojová hlavice je schopná přečkat vstup do atmosféry, a rovněž potřebuje provést další letové zkoušky k ověření spolehlivosti a přesnosti střel.