Svět

Jamajčana v USA neprávem věznili 82 dní, kvůli medu

Jamajčana v USA neprávem věznili 82 dní, kvůli medu

Pětačtyřicetiletı Leon Haughton, kterı pochází z Jamajky, žije ale už téměř deset let v americkém státě Maryland, si každı rok ze svého rodného karibského ostrova vozí na Vánoce med, kterı si rád dává do čaje, napsal The Washington Post. Sladkou pochutinu si ve třech láhvích přivážel domů do USA také loni 29. prosince. Na letišti v Baltimoru jeho zavazadlo ale označil služební pes.

Policisté, kteří Haughtona podezřívali, že se snaží v láhvích z Jamajky místo medu propašovat do Spojenıch států kapalnı pervitin, poslali otce šesti dětí s čistım trestním rejstříkem do vazby, kde musel nakonec strávit celkem 82 dní. Celou dobu nad ním přitom visela hrozba nejméně 25 let vězení.

Dvacet dní po Haughtonově zadržení na letišti testy z laboratoře místní policie prokázaly, že láhve neobsahují drogu, ale přírodní sladidlo. Záhy se ale ukázalo, že policejní laboratoř v Marylandu nebyla dostatečně vybavená pro příslušné zkoušky, a vzorek z jamajskıch láhví tak putoval ještě do federální laboratoře ve státě Georgia. I z ní přišel - téměř po třech měsících od zadržení - negativní vısledek, a Haughton tak byl 21. března propuštěn na svobodu.

Celou situaci navíc komplikoval fakt, že v době mužova pobytu ve vazbě ve Spojenıch státech panovala vládní rozpočtová nouze způsobená sporem prezidenta Donalda Trumpa a opozičních demokratů o stavbu zdi na americko-mexické hranici. Haughtonův právník se tak nedokázal spojit s imigračními úřady, jejichž kroky mohly přispět k mužově propuštění už po prvním laboratorním testu.

Během pobytu ve vazbě Jamajčan, kterı má v USA povolení k pobytu i pracovní povolení, přišel o obě svá zaměstnání jako uklízeč a dělník na stavbě. "Zničili mi život," řekl listu The Washington Post Haughton. "Chci, aby svět věděl, že systém není v pořádku. Pokud bych kolem sebe neměl silné lidi, pravděpodobně by mě nechali ve vězení. V tom systému se ztratíte," dodal.