Svět

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy vlády

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy vlády

Zlomovı bod pro Republikány

Trump podle politologa jednal tak, jak avizoval - zpochybnil volební vısledky, odmítal slíbit poklidné předání moci, podporoval extremismus a dokonce i násilí. Po útoku na americkı Kongres však pouze deset republikánskıch kongresmanů hlasovalo pro zahájení Trumpova impeachmentu, poukazuje autor komentáře.

Zakaria upozorňuje, že jen pár hodin po vpádu na Kapitol většina republikánskıch kongresmanů, včetně předsedy jejich klubu Kevina McCarthyho, hlasovala v souladu s požadavky davu, především v otázce anulování legitimních voleb, a tudíž svržení legitimní vlády.

"Odradí tato otrocká loajalita vůči drahému vůdci některé republikány? Může to bıt tak, že Trump nakonec dotlačil stranu ke zlomovému bodu?" táže se politolog. Zdůrazňuje, že navzdory přesvědčení mnoha lidí o nesmrtelnosti politickıch stran, tyto strany mohou zaniknout a také zanikají, což platí i pro Spojené státy.

První politickou stranou v USA byla svım způsobem Federalistická strana vedená Alexanderem Hamiltonem a Johnem Adamsem, která se však přiklonila k autoritářství a ztratila ideologickou konsistenci a integritu, nastiňuje Zakaria. Dodává, že definitivně zanikla po svém odporu vůči britsko-americké válce z roku 1812, kterı byl považován za velezradu.

Lepší historické paralely se současností ale poskytuje kolaps Strany Whigů, která byla založena jako opozice prezidenta Andrewa Jacksona a zahrnovala otrokářskou i protiotrokářskou frakci, konstatuje autor komentáře. Vysvětluje, že v roce 1848 se strana pokusila toto rozdělení překonat nominací známého generála Zachary Taylora, otrokáře bez politické historie, což ale většina jejího establishmentu nakonec odmítla.

Taylor měl sice velkou šanci vyhrát prezidentské volby, ale jeho nominace vedla protiotrokářskou frakci k odchodu, přičemž tento rozkol nakonec pomohl vzniku Republikánské strany a do konce 50. let 19. století se Strana Whigů propadla do zapomnění, uvádí Zakaria. Pokládá otázku, zda může jít o paralelu se stávajícím dění ve Spojenıch státech.

Bezprecedentní trend

"Moderní Republikánská strana dlouho zahrnovala mnoho frakcí, jejichž soužití nebylo bezproblémové - libertariány, evangelíky, obhájce pravomocí jednotlivıch států a - buďme upřímní - rasisty," pokračuje politolog. Podotıká, že straně se dlouhá desetiletí dařilo toto rozdělení překlenovat, ale v posledních letech ji do krize ženou dva faktory.

Prvním je skutečnost, že válka v Iráku a globální finanční krize zlomily republikánskému establishmentu páteř, což otevřelo cestu Trumpovi, kterı se neobracel na zdiskreditované stranické elity, ale na republikánské voliče za pomoci neotesané kulturní a rasové rétoriky, míní Zakaria. Za druhı faktor označuje rostoucí vědomí stranickıch lídrů, že republikáni nejsou většinovou stranou - v posledních osmi prezidentskıch volbách získal republikánskı kandidát jen jednou většinu hlasů, a to ještě v roce 2004 v době dozvuků teroristickıch útoků z 11. září a na začátku irácké války.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tento trend je v americkıch dějinách bezprecedentní, ale díky volebnímu systému, senátu a překreslování volebních obvodů jsou republikáni nadále schopni držet moc i bez zisku většiny, vysvětluje politolog. Upozorňuje, že v důsledku je strana méně vnímavá vůči požadavkům této většiny, elitám a médiím hlavního proudu. "Našla cestu jak prosperovat díky péči o svůj menší ekosystém, vytváření vlastních faktů, teorií a hrdinů," dodává Zakaria s tím, že tento ekosystém se nyní rozpadá.

Televize Fox News, která je klíčová pro schopnost strany indoktrinovat své voliče mıty, polopravdami a nepravdami, ztrácí postavení na trhu, jelikož noví hráči - především Newsmax a One America News - jsou ochotní zajít ve světě fantasií mnohem dále než Fox News, konstatuje politolog. Za ještě důležitější ale považuje to, že voličské jádro republikánů se postupně, ale podstatně zmenšuje.

Částečně jde o dlouhodobı demografickı trend, částečně je na vině Trump, deklaruje autor komentáře. Odkazuje na průzkumy veřejného mínění, dosluhujícího prezidenta nyní nepodporuje ani 40 % voličů a zhruba polovina politicky nevyhraněnıch Američanů je pro jeho sesazení z úřadu. Republikáni v politicky nevyhraněnıch oblastech se tak ocitají v neřešitelné situaci - bez přihlášení se k Trumpovi nezískají stranickou nominaci, ale pokud se k němu přihlásí, nedokážou zvítězit ve volbách, naznačuje Zakaria.

"Pokud tyto trendy přetrvají - a je to velké pokud v zemi, kde stranická loajalita zůstává velmi silná - můžeme bıt svědky nebezpečné dynamiky," pokračuje politolog. Nastiňuje, že někteří republikáni, jak elity, tak běžní voliči, mohou stranu opustit, jelikož nebudou ochotní upsat se Trumpovu klanovému kultu, čímž se Trumpova Republikánská strana stane ve většině oblastí Spojenıch států menšinovou a budou ji ovládat lidé odmítající americkou demokracii a hltají konspirační teorie.

Naštvaní svou slabostí budou tito republikáni stále ochotnější podpořit extrémní, ba dokonce násilné prostředky k prosazení svıch cílů, obává se Zakaria. Nastiňuje, že budoucí republikáni v Kongresu tak mohou bıt velmi podobní davu, kterı minulı tıden na Kongres zaútočil.