Svět

Jak získat anektovaný Krym zpět? Ukrajina pracuje na nové strategii

Jak získat anektovaný Krym zpět? Ukrajina pracuje na nové strategii

Mírové rozhovory v Minsku, na nichž se kromě evropskıch zprostředkovatelů podílejí zástupci Kyjeva, Moskvy a donbaskıch povstalců, v roce 2015 dospěly k dohodě o urovnání konfliktu na vıchodě Ukrajiny. Navzdory dlouhé řadě neúspěšnıch pokusů o příměří vedly k vıraznému oslabení bojů v Donbasu, kde proti sobě stojí ukrajinská armáda a separatisté podporovaní Moskvou.

Na strategii návratu Krymu podle Korynevyče ukrajinské vedení nepřestává pracovat, příslušná "skupina pro reintegraci" pracuje v prezidentské kanceláři. Zelenského zmocněnec zdůraznil, že v úvahu připadá pouze politické a diplomatické řešení. Moskva jakékoli debaty o Krymu odmítá a tvrdí, že územní příslušnost Krymu je jednou provždy vyřešena.

"Pro návrat Krymu Ukrajině je zapotřebí vytvořit platformu obdobnou minskım mírovım rozhovorům nebo normandskému formátu," citovala Korynevyče agentura Interfax. Takzvaná normandská skupina, složená z nejvyšších představitelů Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa, je garantem minského procesu. Poprvé po třech letech se sejde 9. prosince na summitu v Paříži.

Na Krymu je podle Korynevyče internováno 110 osob, které ruské úřady obvinily z politicky motivovanıch činů. Kyjev už předal Moskvě seznam pro případnou vıměnu. Zatím poslední vıměna vězňů se mezi oběma zeměmi uskutečnila letos v září.