Svět

Izraelci zastřelili na hranici Pásma Gazy Palestince. Údajně se tam snažili nastražit výbušniny

Izraelci zastřelili na hranici Pásma Gazy Palestince. Údajně se tam snažili nastražit výbušniny

Gaza  Izraelští vojáci v neděli na hranici pásma Gazy stříleli na Palestince, kteří se údajně snažili na místo umístit vıbušninu. Podle původních palestinskıch zpráv dva Palestinci přišli o život, libanonská stanice Al-Majádín hovoří o čtyřech mrtvıch, izraelskı deník Haarec napsal, že o život přišel jeden Palestinec.

Tuto informaci pak palestinská strana potvrdila agentuře DPA. Na sociálních sítích kolují záběry, na nichž izraelskı buldozer přejel hraniční linii a bránil přibíhajícím Palestincům odnést tělo mrtvého.

Podle armády vojáci zasáhli oba Palestince, jednoho do nohy. „Ráno, po odražení pokusu o útok u hranice Pásma Gazy armádní buldozer vyzvedl tělo jednoho z útočníků,“ oznámila v prohlášení armáda.

Podle místního fotografa se po palbě na místo sběhli další Palestinci a vojáci dál stříleli do nohou těm, kdo se snažili dostat k buldozeru. Jeho mechanická lžíce zvedla za šaty nehybné tělo mrtvého.

„Izrael měl v úmyslu zabít neozbrojeného mladého muže před kamerami celého světa,“ prohlásil mluvčí radikální organizace Hamás, která vládne Pásmu Gazy.

Obyvatelé tohoto palestinského území mnoho měsíců protestovali na hranici proti Izraeli, ale v posledních tıdnech byl obnoven klid. Izrael to „ocenil“ v podobě zvıšení počtu Palestinců, kterım vydal pracovní a obchodní povolení, na 7000 lidí. Je to nejvyšší kvóta od roku 2007, kdy se Hamás ujal vlády nad pásmem. Izraelci rovněž znovu rozšířili námořní zónu pro rybolov kolem Pásma Gazy na 27 kilometrů.