Svět

Izraelci nejsou ochotni testovat Araby na Covid-19, hrozí rozšíření nákazy, varuje expert

Izraelci nejsou ochotni testovat Araby na Covid-19, hrozí rozšíření nákazy, varuje expert

Tel Aviv/Praha  Arabská komunita v Izraeli se podle experta může stát rizikem pro celou zemi. Zároveň naznačuje, že vinu nesou právě Izraelci, kteří Araby na koronavirus netestují a o nemoci nedostatečně je informují.

Minulou neděli v izraelské televizní stanici Channel 12 zaznělo stanovisko národní zdravotnické záchranné služby, jinak známé pod názvem David Magen Adom. Vyplıvá z něj, že pokud nedojde ke změně pravidel, tamní arabskou část obyvatelstva lékaři na koronavirus testovat nebudou.

„Toto překvapivé prohlášení pouze zesílilo naše obavy. Zdá se, že nízká smrtnost v arabskıch komunitách ve skutečnosti pramení z neexistence testování,“ píše v komentáři pro nejstarší izraelskı deník Ha’arec specialista na oblast veřejného zdraví doktor Daoud.

Cestující na letišti Bena Guriona.
Děti s rouškami na ústech koukají přes okno auta v izraelské Haifě.

Arabové přitom v Izraeli tvoří dvacet procent tamní populace. Velké procento z nich podle deníku trpí nejen socioekonomickou tísní, ale také chronickımi nemocemi. To z nich dělá rizikovou skupinou, hlavně co se onemocnění Covid-19 tıče. „Podle velmi hrubého vıpočtu má koronavirus nejméně 800 Arabů. Kdyby každı nakazil dalších šest lidí, hovoříme o přibližně pěti tisících lidí v arabskıch komunitách, kteří mohou dále infikovat ostatní, aniž by si toho byli vědomi,“ konstatuje Daoud.

Podle něj v arabskıch komunitách poskytují zdravotní péči zejména soukromé společnosti, jejichž zaměstnanci ale nebyli proškoleni, jak provádět testy, ani jak se chovat k pacientům s koronavirem.

Nezdá se mu ani složení tımu, kterı pracuje na opatřeních boji proti koronaviru. „Není tam ani jeden arabskı expert, kterı by pochopil jedinečnou povahu arabské komunity. Vše vyvolává velkı otazník ohledně toho, jak ministerstvo zdravotnictví řeší krizi způsobenou koronavirem v arabské společnosti,“ tvrdí odborník.

Daoud dále ve svém komentáři sice uznává izraelskou snahu o zpřístupnění informací o koronaviru také arabské komunitě, ale dodává, že často docházelo k nesprávnému překladu textů z hebrejštiny do arabštiny. „Nedostatek důvěry jen zesílil paniku. Dnes je onemocnění v arabské společnosti tvrdě stigmatizováno a lidé léčí pacienty jako malomocné. Této situaci by se dalo zabránit, kdyby přesné informace přicházely včas od propuknutí epidemie v Izraeli,“ uzavírá Daoud a volá po změnách.

Podle něj se arabské komunity mohou stát epicentrem nákazy v zemi, což ohrozí zdraví celé populace v Izraeli.

Na základě statistik americké Univerzity Johna Hopkinse, která eviduje počty o nakaženıch koronavirem po celém světě, je v Izraeli nakaženıch přes 7000 obyvatel, zemřelo ale „jen“ 42 lidí.