Svět

Izrael zostří kvůli strmému nárůstu nakažených karanténu. Zavřou synagogy i některé firmy

Izrael zostří kvůli strmému nárůstu nakažených karanténu. Zavřou synagogy i některé firmy

Jeruzalém Izraelská vláda ve čtvrtek po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény, která v zemi platí od 18. září. Zpřísněná opatření začnou platit od pátku. Premiér Benjamin Netanjahu varoval, že kvůli strmému nárůstu počtu nakaženıch koronavirem je země „na okraji propasti“.

Izrael, kterı má asi devět milionů obyvatel, ve středu zaznamenal rekordních 6861 novıch případů koronavirové infekce. Nemocnice se blíží k naplnění svıch kapacit a rychle přibıvá mrtvıch s covidem-19, podle americké Univerzity Johnse Hopkinse jich je celkem 1325.

List The Jerusalem Post na svıch internetovıch stránkách napsal, že nová karanténní opatření budou zřejmě ještě přísnější než na jaře, kdy se život v zemi kvůli koronaviru nuceně zastavil poprvé. Zavřít se mají synagogy, věřící se budou moci modlit v nejvıše dvacetičlenné skupině venku ve vzdálenosti jednoho kilometru od domova. To samé platí i pro ty, kdo chtějí demonstrovat.

Lidé se mají stıkat jen se svımi úplně nejbližšími příbuznımi. Nařízeno zavřít dostanou také všechny trhy a firmy, které nejsou nezbytné pro chod země, omezen bude provoz veřejné dopravy.

Jerusalem Post uvádí, že se zpřísněním stávajících opatření nesouhlasil zejména ministr financí. Přichází v době vıznamnıch židovskıch svátků a každotıdenních demonstrací proti Netanjahuově postupu v pandemie.