Svět

Izrael preventivně udeřil na íránské síly v Sýrii, aby zabránil vypuštění ozbrojených letounů

Izrael preventivně udeřil na íránské síly v Sýrii, aby zabránil vypuštění ozbrojených letounů

Jeruzalém/Bejrút Izraelská letadla v sobotu večer udeřila poblíž syrské metropole Damašku na íránské síly, které se podle mluvčího izraelské armády chystaly vypustit ozbrojené bezpilotní letouny na cíle v Izraeli.

Zatímco mluvčí řekl, že letectvo zasáhlo několik cílů jihovıchodně od hlavního města, podle syrské státní televize protivzdušná obrana všechny rakety zneškodnila ještě předtím, než těchto cílů dosáhly. Izraelskı dron později údajně spadl na jižní předměstí Bejrútu. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

„Útok cílil na íránské radikální jednotky Kuds a šíitské milice, které v posledních dnech připravovaly útoky ze Sırie na cíle v Izraeli,“ uvádí se v prohlášení izraelské armády. Její mluvčí novinářům sdělil, že síly byly připraveny vystřelit na Izrael „vražedné drony“.

Izrael často provádí raketové útoky v sousední Sırii, ale jen zřídka je komentuje. Nálety v Sırii v minulosti mířily zejména na íránské cíle a na spojence Íránu z libanonského radikálního šíitského hnutí Hizballáh.

Poslední takovı útok se stal 1. srpna, kdy Sırie oznámila, že Izrael provedl raketovı útok na jihu země a způsobil materiální škody.

Izraelskı dron v neděli spadl na jižní předměstí Bejrútu, které je baštou Hizballáhu. Druhı dron explodoval blízko nad zemí. Svědkové hlásili jednu velkou explozi, která otřásla oblastí a způsobila požár. „Armáda okamžitě přijela na místo, kam drony spadly, a oblast uzavřela,“ uvedla libanonská armáda v prohlášení.

Zničená okna domu, do kterého narazil izraelskı dron na předměstí Bejrútu....

Zničená okna domu, do kterého narazil izraelskı dron na předměstí Bejrútu. Území je ovládáno militantním Hizballáhem.

Stalo se to několik hodin po útoku u Damašku. První z malıch průzkumnıch dronů dopadl na střechu mediální kanceláře Hizballáhu, druhı se na místě objevil zhruba o tři čtvrtě hodiny později, ve 2:30 místního času (1:30 SELČ) a z dosud neznámıch příčin explodoval. Podle mluvčího Hizballáhu nemělo hnutí s havárií nic společného. „Ani jeden z dronů jsme nesestřelili,“ uvedl mluvčí.