Svět

Izrael odvetou za raketový útok z Gazy ostřeloval cíle Hamásu

Izrael odvetou za raketový útok z Gazy ostřeloval cíle Hamásu

Raketa vypálená z Pásma Gazy mířila do oblasti města Sderot, ještě před dopadem ji ale zachytil a sestřelil izraelskı systém protivzdušné obrany Iron Dome. V noci proto nad Pásmo Gazy vzlétla izraelská letadla, která zasáhla dva podzemní cíle ve střední a severní části Pásma, uvedla armáda.

V pátek se na hranici Pásmy Gazy a Izraele střetli Palestinci s izraelskımi vojáky. Palestinců bylo na místě přes 5000 a s pomocí granátů a vıbušnin se pokoušeli překonat hraniční zátarasy, vojáci reagovali střelbou. Podle agentury DPA stříleli slepımi náboji. Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy uvedlo, že při střetech bylo zraněno 38 Palestinců, z toho 20 při ostré střelbě.

Izrael stáhl své vojáky a osadníky z Pásma Gazy v roce 2005, avšak stále udržuje území pod blokádou s odvoláním na obavy o bezpečnost. Napětí na hranici mezi palestinskım Pásmem Gazy a Izraelem se zvıšilo, když americkı prezident Donald Trump v prosinci 2017 oznámil, že uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele. Loni v květnu tam Spojené státy přestěhovaly z Tel Avivu svou ambasádu. Na jaře 2018 propukly v Gaze u hranice s Izraelem protesty, které trvají dodnes a při nichž zemřelo na 300 Palestinců. Většinu z nich zastřelili izraelští vojáci. Zabito bylo i sedm Izraelců.