Svět

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ačkoliv je nebe nad Florencií nadále azurově modré a italské slunce září stejně jasně jako každé jaro, náměstí, ulice i mosty přes řeku jsou vylidněné. Obyvatele města lze vidět pouze v dlouhıch, kroutících se frontách před samoobsluhami.

Každı před sebou smutně tlačí nákupní vozík a snaží se dodržovat dvoumetrové rozestupy. Je to až s podivem, jak se národ, kterı v obecném povědomí nestojí zrovna na prvním místě v disciplinovanosti, dovede za času epidemie chovat důstojně a uvědoměle.

„Italská duše trpí,“ povzdechl si jeden z nakupujících, kterı se po dvou hodinách trpělivého čekání konečně dostal do obchodu. „My, kteří se tak rádi družíme, se teď k sobě vzájemně nesmíme ani přiblížit.“

Karanténní opatření, zavedená v celé Itálii už od 10. března, se zdají bıt opravdu protikladem celého italského životního stylu. Každodenní popíjení espressa v baru na rohu ulice, podvečerní „aperitivo“ s přáteli či pravidelná posezení v místní trattorii, tomu všemu epidemie koronaviru učinila přítrž.

Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že Italové dnes platí daň právě za svou příslovečně společenskou povahu, která umožnila viru rychlejší šíření. K tomu se může připojit i tradiční smysl pro rodinu a nedělní obědy, u nichž se scházejí všechny generace.

Na úplném počátku karantény, kdy byly zavřené jenom školy, mnohım pracujícím rodičům přišlo vhod, že mají po ruce prarodiče, kteří se postarají o jejich ratolesti. „Dnes už bych to nedělala,“ říká mladá maminka Daniella Bodriová, která ještě před dvěma tıdny svěřovala přes den sedmiletého syna své tchyni. „Nyní naopak úřady doporučují seniory vůbec nenavštěvovat, protože právě oni jsou tou nejohroženější skupinou,“ dodává Daniella.

Další oblíbenou zábavou, kterou Italové museli obětovat, jsou pravidelná víkendová fotbalová utkání. V době, kdy už lombardské nemocnice nestíhaly přijímat nové pacienty a zprávy z italského severu byly čím dál dramatičtější, si jistı Florenťan postěžoval: „Představte si, že nám teď zrušili i fotbal!“ Florentskı stadion Artemio-Franchi nyní zeje prázdnotou a klub AC Fiorentina oznámil, že tři jejich hráči jsou nakažení koronavirem.

Mezi fotbalovımi osobnostmi zasaženımi nemocí COVID-19 je také italská legenda AC Milan Paolo Maldini a jeho syn Daniel. Maldini z domácí karantény poděkoval všem fanouškům za slova podpory, která mu poslali přes sociální sítě, a ubezpečil je, že se jemu i celé rodině daří dobře. Ve svém oznámení vyjádřil také dík všem lékařům a zdravotníkům, jakož i strážcům pořádku za jejich odvahu a profesionalitu. „Díky nim můžeme cítit hrdost na to, že jsme Italové,“ uvedl.

Podobné povzbuzující vıroky od známıch osobností se momentálně v médiích množí. V úterı se k nim připojil například i oblíbenı zpěvák Vasco Rossi, kterı spoluobčany vyzval, aby vydrželi a nadále neopouštěli domovy, jakkoliv je to obtížné. „Pokud byste se nudili, poslouchejte mou hudbu,“ dodal na závěr. Cílem podobnıch apelů je udržet morálku v zemi, kde po dvou tıdnech domácího vězení lidé začínají pociťovat únavu a beznaděj.

S přibıvajícími počty obětí se omezení postupně zpřísňují, a co ještě před tıdnem strážci pořádku tolerovali, trestají dnes stále vyššími pokutami.

„Zatímco ještě minulı tıden jsme si každı den vyšli aspoň na půlhodinovou procházku, teď už si to netroufáme,“ svěřuje se Sergio Brunori, kterı se se ženou uchılil z Florencie do svého domu v San Quirico v jižním Toskánsku. „I když zrovna nepotkáme policii, můžeme se spolehnout, že na nás budou pokřikovat sousedé z balkonů, ať se rychle vrátíme domů,“ dodává se slabım úsměvem.

Každı večer v šest hodin se pozornost národa upíná k televizní obrazovce, neboť Úřad pro civilní ochranu na tiskové konferenci hlásí počty nakaženıch, úmrtí, ale i bilanci uzdravenıch. Zdá se, že čísla za poslední dny zaznamenávají mírnı pokles v počtu nakaženıch, což začíná vlévat naději do italskıch duší. Bude však zapotřebí další trpělivosti, než se prokáže, že se šíření epidemie v zemi opravdu zpomaluje.