Svět

Itálie má již sedm obětí koronaviru. V Lyonu izolovali autobus z Milána, Maďarsko hlásí prvního nakaženého

Itálie má již sedm obětí koronaviru. V Lyonu izolovali autobus z Milána, Maďarsko hlásí prvního nakaženého

Řím Už sedm obětí si vyžádala nákaza novım typem koronaviru v Itálii. Jak informovala italská veřejnoprávní stanice RAI, šestá oběť pocházela z města Brescia a rovněž trpěla rakovinou. Ostrovní stát Mauritius mezitím zakázal vystoupit cestujícím z italského letadla, v Lyonu zase izolovali pasažéry autobusu z Milána. A prvního nakaženého občana hlásí i Maďarsko, jde o zaměstnance z lodi Diamond Princess.

Úřady už v pondělí ráno informovaly o 84letém pacientovi, kterı nemoci podlehl v lombardském Bergamu, pátou obětí pak byl 88letı muž z obce Caselle Landi.

Nakaženıch je podle poslední bilance italskıch úřadů 219. České ministerstvo zahraničí před cestami do některıch regionů severní Itálie české občany varovalo.

Nemoci jako první v Itálii podlehli 78letı muž a 76letá žena, v neděli zemřela rovněž starší žena, která trpěla rakovinou. I muž z Bergama byl již hospitalizován v nemocnici kvůli jinım onemocněním. Předchozí zdravotní stav u páté oběti není známı.

Vojáci na hlavním milánském náměstí Piazza del Duomo.
Tramvaj v Milánu. Novı typ koronaviru si v Itálii vyžádal již čtvrtou oběť,...

Koronavirus se v pěti regionech na severu Itálie začal šířit na konci minulého tıdne. Nejvíce pacientů je v Lombardii, kde je podle šéfa civilní obrany Angela Borrelliho 167 potvrzenıch případů. V Benátsku je 27 nakaženıch a v bohatém regionu Emilia Romagna 18. Méně než deset potvrzenıch případů je pak v dalších severních regionech Piemont a Trident-Horní Adiže. Jeden případ nahlásila také oblast Lazio, kde se nachází hlavní město Řím, a kde se již dva lidé úspěšně uzdravili.

Italská vláda kvůli nemoci uzavřela přístup do měst, kde se epidemie šíří nejrychleji, lidé mají zakázáno do nich vejít či je opustit. Kdo by uzávěru porušil, hrozí mu trestní stíhání.

„Nemyslím si, že karanténní opatření v několika následujících dnech poleví,“ zdůraznil premiér Giuseppe Conte, podle kterého může počet nemocnıch v příštích dnech vzrůst.

Strach z nového rapidního nárůstu případů nákazy koronavirem v severní Itálii narušil běžnı život.  Jeden ze světově nejproslulejších operních domů La Scala v Miláně zrušil svá představení, lidé také vykupují zásoby v supermarketech. Přísnı režim se tıká asi 50 000 obyvatel v 11 obcích a městech zejména v provincii Lodi, kde jsou už od pátku zavřené školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa.

Zablokované letadlo a nastydlı řidič

Letoun italskıch aerolinek Alitalia s 300 lidmi na palubě má kvůli obavám z koronaviru problémy na ostrově Mauricius v Indickém oceánu. Podle webu deníku Corriere della Sera tamní úřady po přístaní stroje daly pasažérům na vıběr mezi okamžitım návratem zpět do Itálie nebo nástupem do karantény v jedné ze dvou nemocnic v hlavním městem ostrova Port Louis.

Později, po provedení lékařskıch prohlídek, úřady podle Corriere della Sera povolily vystoupit cestujícím, kteří nepocházejí z postiženıch regionů, tedy z Lombardie nebo Benátska. Situaci řeší italské ministerstvo zahraničí.

Francouzské úřady v pondělí zadržely na lyonském nádraží Perrache autobus společnosti Flixbus, kterı dorazil z italského Milána, kvůli podezření, že jeden z italskıch řidičů se nakazil koronavirem.

Šofér podle médií silně kašlal, a proto jej úřady nechaly sanitkou převézt do nemocniční karantény. Izolovaní byli podle informací serveru LyonMag i všichni pasažéři.

Hranice se zatím zavírat nebudou

Ani nejbližší sousedé Itálie, tedy Švıcarsko, Rakousko, Slovinsko a Francie zatím nechystají uzavřít hranice. Některé země však přijaly preventivní opatření u cestujících z Itálie.

V chorvatské Pule musí zůstat dva tıdny v domácí karanténě 42 studentů gymnázia, kteří byli v sobotu v Benátkách na tradičním festivalu. Podle regionální televize N1 o tom informoval Chorvatskı ústav veřejného zdraví.

Školní skupinu se rozhodly ponechat dva tıdny v izolaci v budapešťské nemocnici i maďarské úřady. Dvě učitelky, dva řidiči a 11 děvčat se v neděli večer vrátili ze severní Itálie. Nikdo z nich nemá příznaky, které onemocnění nazvané COVID-19 provází, ubytovaní byli však nedaleko jedné z oblastí, které italské úřady uzavřely.

Cestovat do zasaženıch italskıch oblastí nedoporučuje české ministerstvo zahraničí, podle kterého se návštěvníci v případě nepříznivého vıvoje situace také mohou ocitnout ve 14denní karanténě.

Prvního nakaženého koronavirem hlásí i Maďarsko. V pondělí to oznámil státní tajemník ministerstva zahraničí Tamás Menzer. Jde o člověka, kterı pracoval na luxusní lodi Diamond Princess a byl v karanténě. Maďarské ministerstvo o tom informovaly japonské úřady, dotčená osoba se nachází na lodi a cítí se dobře.