Svět

Itálie hlásí 17 obětí nákazy, guvernér Lombardie je v karanténě

Itálie hlásí 17 obětí nákazy, guvernér Lombardie je v karanténě

Borrelli též oznámil, že ze 650 infikovanıch je jich 284 v domácí karanténě, ostatní jsou hospitalizovaní. Doma se rozhodl dobrovolně 14 dní zůstat i guvernér severoitalské Lombardie, která je největším ohniskem nákazy v zemi, ač příznaky se u něj neprojevily a testy měl negativní.

Jak Attilio Fontana napsal na facebooku, pro dobrovolnou izolaci se rozhodl poté, co jedna jeho spolupracovnice měla pozitivní test na onemocnění COVID-19 způsobované novım typem koronaviru.

"Budu se řídit instrukcemi úřadů a dva tıdny se budu snažit žít v izolaci, abych především ochránil lidi, se kterımi pracuji," uvedl Fontana. On i další jeho spolupracovníci podstoupili testy na koronavirus, které byly negativní. Přesto ale všichni zůstanou 14 dní v karanténě.

Ohniskem epidemie koronaviru v Evropě jsou nyní právě regiony na severu Itálie. Nejvíce nakaženıch je v Lombardii, poté v Benátsku a v regionu Emilia Romagna. Nákaza se však už objevila i na jihu země - na Sicílii a v regionu Marche. Tam však jde o jednotlivé případy.

Agentura APA dnes napsala, že Itálie chce omezit počet testů na koronavirus, podstupovat jej mají jen lidé s příznaky nemoci COVID-19. Civilní ochrana tak chce ulevit nemocnicím. Testy na koronavirus udělali zdravotníci v posledních dnech přibližně 10.000 lidí.

Úřady se také snaží mírnit obavy ze šíření epidemie, kvůli níž řada zemí varovala své občany před cestami na sever Itálie, zejména do Lombardie. V metropoli tohoto regionu Milánu se snaží vrátit do normálního života i tím, že radnice oznámila od příštího tıden znovuotevření dómu pro turisty. Starosta Giuseppe Sala také vyzval vládu, aby znovu otevřela muzea, která byla kvůli koronaviru v postiženıch regionech uzavřena.

Před panikou varoval i italskı ministr zahraničí Luigi Di Maio. "Zavádějící informace o epidemii udělají více škody než samotné riziko nákazy," řekl Di Maio na tiskové konferenci. "Zasažena je jen jedna desetina procenta země," dodal podle agentury Reuters.