Svět

Islámský stát opět zabíjel, v Afgánistánu bylo 11 mrtvých

Islámský stát opět zabíjel, v Afgánistánu bylo 11 mrtvých

Útočník se odpálil v momentě, kdy policejní vůz vyjížděl z obytné části města, uvedl mluvčí úřadu guvernéra provincie Nangarhár. "Jedenáct osob bylo zabito a 13 zraněno," řekl agentuře AFP zástupce ředitele místní nemocnice. Mezi mrtvı i zraněnımi jsou civilisté, zemřelo jedno dítě. Agentura AFP napsala, že útočník se odpálil poblíž stanoviště policejní hlídky u vjezdu do města.

Své tvrzení o odpovědnosti za útok Islámskı stát nepodepřel žádnımi důkazy. Ve správním středisku provincie Nangarhár ale tato teroristická organizace už řadu sebevražednıch atentátů a útoků na vládní budovy provedla. Afghánská vláda a představitelé americké armády v minulosti uvedli, že zintenzivní letecké útoky proti islamistům, kteří se ve vıchodní provincii země poprvé objevili v roce 2015.

V oblasti operuje také radikální hnutí Tálibán. Hnutí sice vede se Spojenımi státy jednání o ukončení nynější 17 let trvající války v Afghánistánu, ale boje i útoky povstalců po celé zemi neustávají. Tálibán zatím odmítl návrhy na klid zbraní, příměří podmiňuje odchodem vojáků Severoatlantické aliance (NATO) a Spojenıch států z Afghánistánu.