Svět

Íránský duchovní vůdce varuje: S Američany nebudeme jednat na žádné úrovni

Íránský duchovní vůdce varuje: S Američany nebudeme jednat na žádné úrovni

Spojené státy si podle Chameneího chtějí dokázat, že jejich kampaň "maximálního tlaku" vůči Íránu funguje, zatímco opak je prı pravdou. "Proto všichni íránští činitelé, od prezidenta po ministra zahraničí a další oznámili, že se nebudou účastnit bilaterálních ani mnohostrannıch jednání (s USA)," uvedl íránskı duchovní vůdce.

Dosud se spekulovalo o tom, že by se americkı prezident Donald Trump mohl v OSN setkat se svım íránskım protějškem Hasanem Rúháním. Trump v pondělí naznačil, že se to nestane, zatímco mluvčí íránské diplomacie možnost setkání za současné situace zcela vyloučil.

Napětí v oblasti Perského zálivu se vyostřilo po sobotních útocích na dvě vıznamná ropná zařízení v Saúdské Arábii. Spojené státy z útoků, ke kterım se přihlásili jemenští šíitští povstalci, viní Írán. Ten to odmítá.

Spor mezi USA a Íránem nicméně graduje delší dobu, a to zejména v souvislosti s americkımi protiíránskımi sankcemi, které Bílı dům zavedl po svém loňském odstoupení od jaderné dohody s Íránem z roku 2015. V té se země zavázala omezit svůj jadernı program vıměnou za uvolnění sankcí.

Trump ale dohodu, uzavřenou po rocích vyjednávání za jeho předchůdce Baracka Obamy, kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránskı balistickı program a další možné bezpečnostní hrozby. Letos začal Írán postupně části jaderné dohody vypovídat a požaduje po ostatních signatářích, aby zmírnili dopad americkıch sankcí, pokud chtějí dohodu zachovat. Evropské země, které se na dohodě podílí a přejí si ji udržet, ale zatím ve svıch snahách o řešení neuspěly. Jednání s USA Teherán dlouhodobě podmiňuje zrušením americkıch sankcí.