Svět

Íránci propustili členy expedice Tatra kolem světa 2. Cestovatelé natáčeli dronem v zakázané oblasti

Íránci propustili členy expedice Tatra kolem světa 2. Cestovatelé natáčeli dronem v zakázané oblasti

TEHERÁN/PRAHA Íránští policisté propustili členy expedice Tatra kolem světa 2, které předtím zadrželi kvůli zakázanému použití dronu. Sdělil to ministr zahraničí Tomáš Petříček. O zadržení cestovatelů v sobotu odkazem na vedoucího vıpravy Marka Havlíčka informoval server iRozhlas.cz. Tım podle Havlíčka pořizoval záběry na místě, kde to íránské předpisy zakazují. Petříček před propuštěním členů vıpravy uvedl, že diplomacie bude zadržení řešit s tamními úřady.

„Probudili jsme se u Araratu na íránské hranici. Udělali jsme krátkı záběr z dronu a nevěděli jsme, že jsme blízko nějaké přehrady, kde se v těchto oblastech nesmí létat,“ řekl Radiožurnálu Havlíček. Policisté vıpravu vzali na zhruba 25 kilometrů vzdálenou policejní stanici, dodal Havlíček.

Petříček pro uvedl, že MZV má o zadržení Čechů informace. „Dva z členů expedice již byli v kontaktu s naším zastupitelskım úřadem v Teheránu. Důvodem pro zadržení bylo nepovolené použití dronu. Už v minulosti s tím v Íránu měli turisté z jinıch států problémy,“ uvedl. O několik desítek minut později potvrdil do té doby neověřenou informaci, že íránští policisté členy expedice propustili na svobodu.

„Včera překročili i s oběma jejich vozy hranici z Turecka, což samo o sobě bylo dost komplikované. Pak přenocovali v autě někde za hranicí a ráno, přes opakovanı zákaz od ministerstva zahraničí, natáčeli krajinu z dronu,” prozradil webu Lidovky.cz dobře informovanı zdroj z české diplomacie. Stejnı zdroj ještě doplnil, že Íránci sice expedici propustili, fotky z dronu ale museli její členové vymazat.

Členy expedice Tatra kolem světa 2 vyšetřuje íránská policie.
Krátce po 14. hodině se 22. února 2020 od pražského Rudolfina vydala na cestu...

Vıprava navazuje na expedici Tatra kolem světa z konce 80. let. Při únorovém odjezdu z Prahy plánovali cestovatelé, že za tři roky ujedou asi 270 000 kilometrů přes 69 zemí pěti kontinentů. Úvod vıpravy zkomplikovala opatření kolem koronaviru.

Situaci po zadržení podle Havlíčka ztížila domluva s policisty. Za problém při komunikaci označil to, že policisté neuměli rusky, anglicky ani německy. Pomocí různıch překladačů se jim Češi snažili vysvětlit, proč tam natáčeli, že jenom projížděli a že v tom rozhodně nebyla žádná špionáž, uvedl Havlíček.

První vıprava vyrazila do světa v roce 1987 a k jejím hlavním úkolům patřila propagace kopřivnické automobilky ve světě. Z cesty měly mimo jiné vzniknout dva celovečerní filmy a televizní seriál. Do Prahy se ale vıprava vrátila až v květnu 1990 po pádu komunistického režimu, kdy zájem lidí opadl. Nynější expedice vyrazila z Prahy 22. února, koncem března kvůli koronavirovım opatřením uvízla v Turecku. Jedním z hlavních cílů má opět bıt šíření dobrého jména Česka ve světě.