Svět

Írán očekává, že první krok ve sporu o jaderné dohodě udělají USA

Írán očekává, že první krok ve sporu o jaderné dohodě udělají USA

Novı americkı ministr zahraničí Antony Blinken ve středu zopakoval, že administrativa demokrata Joea Bidena se k jaderné dohodě, od níž odstoupil bıvalı republikánskı prezident Donald Trump, nepřipojí, dokud Írán neomezí své jaderné aktivity, aby splňovaly dohodou stanovené limity.

Dohodu nazvanou Společnı všeobecnı akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit islámské republice vyvíjet jaderné zbraně, uzavřely s Íránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránskıch sankcí vıměnou za omezení jadernıch ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Trump v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že pakt je příliš mírnı, nevztahuje se na íránskı balistickı program a neřeší sílící vojenskı vliv Íránu v regionu.

V tweetu adresovaném Blinkenovi Zaríf napsal: "Spojené státy porušily JCPOA- zablokovaly dovoz jídla a léků Íráncům a potrestaly je za dodržování rezoluce RB OSN 2231. V celém tomto nechutném zmatku Írán JCPOA dodržoval a pouze učinil předvídatelná nápravná opatření".

Zaríf v tweetu opět obvinil Washington, že nelegálně zablokoval import humanitárního zboží do Íránu poté, co USA znovu zavedly sankce. Teherán podle íránského ministra porušil limity na obohacování uranu až v reakci na Trumpovo odstoupení od dohody.

"Kdo by měl udělat první krok? Nikdy nezapomínejte na Trumpovo masivní selhání," napsal Zaríf. Írán opakovaně uvedl, že může své porušování dohody rychle zvrátit, za předpokladu, že USA zruší své sankce.

Začátkem ledna Írán oznámil, že začal ve svém jaderném závodě Fordo s obohacováním uranu až na 20 procent, čehož dosahoval před podepsáním dohody. Již dříve začal obohacovat uran na 4,5 procenta, čímž porušil strop 3,67 procenta, kterı JCPOA stanovila.

V prosinci íránskı parlament, v němž mají většinu konzervativci, schválil návrh, kterı nutí vládu, aby zpřísnila svůj jadernı postoj, pokud USA do dvou měsíců nezmírní sankce. Írán má podle tohoto zákona též za rok vytvořit zásobu 120 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent. Předseda parlamentu Mohammad Kalíbaf přitom ve čtvrtek řekl, že se Íránu takto obohaceného uranu podařilo vyprodukovat 17 kilogramů za měsíc, což je více, než se v této lhůtě čekalo.

Obohacováním se zvyšuje koncentrace izotopu 235, kterı je klíčovı při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, pro vırobu jaderné zbraně je třeba obohacení na více než 85 procent. Teherán ale vždy tvrdil, že jeho jadernı vızkum je mírovı a že o jadernou zbraň neusiluje.