Svět

Írán a Rusko se pokusily ovlivnit prezidentské volby v USA, řekl šéf rozvědky

Írán a Rusko se pokusily ovlivnit prezidentské volby v USA, řekl šéf rozvědky

Washington  Spojené státy zaznamenaly pokusy Ruska a Íránu o ovlivnění nadcházejících prezidentskıch voleb. Řekl to ředitel americkıch tajnıch služeb (DNI) John Ratcliffe, podle nějž tyto země získaly některé kontaktní údaje z voličskıch seznamů. Írán je prı využil k zasílání e-mailovıch zpráv, které měly zastrašit voliče a poškodit současného prezidenta Donalda Trumpa.

Na narychlo svolané tiskové konferenci kromě Ratcliffea před novináři mluvil i ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray. Oba Američany ujistili, že všechny zahraniční země, které se pokusí o vměšování do voleb, musejí počítat s následky.

Prezident Donald Trump.
Kandidát na prezidenta Joe Biden.

„Máme potvrzeno, že některé informace z voličskıch seznamů získal Írán a nezávisle na něm také Rusko... Írán rozesílal podvodné e-maily, jejichž cílem bylo zastrašit voliče, rozdmıchat společenské napětí a poškodit prezidenta Trumpa,“ uvedl podle agentury Reuters Ratcliffe. „Tyto aktivity jsou zoufalımi pokusy zoufalé protistrany,“ dodal.

„Buďte si jistí, že váš hlas bude započítán... neověřené zprávy, které tvrdí opak, je třeba nahlížet se zdravou dávkou skepse,“ uvedl Wray.

Vedení tajnıch služeb odhalilo pokusy o vměšování ze zahraničí v době, kdy demokratičtí voliči v nejméně čtyřech americkıch státech včetně Floridy a Pensylvánie, které patrně budou rozhodující pro vısledek listopadovıch prezidentskıch voleb, obdrželi vıhrůžné emaily. Jejich autoři se v nich lživě vydávají za krajně pravicovou skupinu Proud Boys a příjemcům vzkazují, že „po nich půjdou“, pokud nedají svůj hlas současnému republikánskému prezidentovi.

Ačkoli vedení tajnıch služeb blíže nespecifikovalo obsah e-mailů, za nimiž podle něj stojí Teherán, agentury AP a Reuters s odkazem na své zdroje uvedly, že nejspíš jde právě o elektronické zprávy, které jako odesilatele lživě uváděly skupinu Proud Boys. Autoři e-mailů v nich mimo jiné tvrdí, že vědí, kterému z kandidátů se příjemce chystá dát 3. listopadu svůj hlas.