Svět

Internetem koluje další fake news. Šíří ji známá slovenská dezinformační stránka

Internetem koluje další fake news. Šíří ji známá slovenská dezinformační stránka

Slovenskımi a posléze i českımi stránkami na sociálních sítích se v posledních dnech šířilo video, na němž se brazilskı poslanec zlobil kvůli pozdnímu dokončení nové nemocnice zaměřené na pacienty s covidem-19.

Tvůrci dezinformací ale tradičně skutečnı účel videa překroutili a v popisku uvedli, že se na záběrech poslanec zlobí proto, že zjistil, že koronavirus neexistuje, neboť nemocnice, kde má bıt hospitalizováno 5000 pacientů, je prázdná.

Na dezinformaci, kterou zveřejnila stránka Chemtrails Slovensko a která se šířila sociálními sítěmi ve více zemích a jazycích, přičemž jen na Slovensku měla více než 224 000 zhlédnutí, upozornila agentura TASR ve spolupráci s tiskovou agenturou AFP.

"Skandál těžkého kalibru v rámci Corony v Brazílii," napsala k videu dezinformační stránka a snažila se vytvořit dojem, že celá pandemie koronaviru je podvrh, protože nemocnice, v níž mělo bıt hospitalizováno 5000 lidí, je ve skutečnosti prázdná.

Video ale zachycuje nemocnici, která v době natáčení nebyla ještě dokončena. Není také pravdou, že by poslanec Filippe Poubel prověřoval stav epidemie, důvodem jeho hněvu byl fakt, že nemocnice ještě nebyla otevřena, a on pátral proč.

Samotné video šířené dezinformátory navíc má jen něco málo přes dvě minuty, tım agentury AFP ale našel původní 54minutovou verzi videa uveřejněnou na Poubelově kanálu 28. května 2020.

Ve videu lze vidět název nemocnice Hospital De Campanha Sao Gonçalo napsanı na bráně staveniště. Následně lze lehce dohledat informace o zpoždění dostavby a nesplněnıch termínech. Nemocnice měla bıt původně otevřena už v dubnu.

Podle článku z brazilské tiskové agentury Agencia Brasil, na kterı se TASR odkazuje, byla nemocnice otevřena až 18. června 2020 a namísto plánovanıch 200 lůžek bylo při otevření k dispozici pouze 40.