Svět

Interaktivní mapa ukazuje počet nakažených koronavirem. Desítky lidí se už uzdravily

Interaktivní mapa ukazuje počet nakažených koronavirem. Desítky lidí se už uzdravily

Praha Na internetu se objevila interaktivní mapa s aktuální bilancí obětí koronaviru. V době vydání článku podle mapy zemřelo přes 80 lidí, víc než 2800 jich bylo nakaženo a kolem 60 pacientů se uzdravilo.

Kromě Číny je nákaza potvrzena i v jinıch částech světa. Podle mapy (odkaz zde) je osm nakaženıch v Hongkongu a v Thajsku, šest v Macau, pět v USA, čtyři v Japonsku, Malajsii, Singapuru, Tchaj-wanu a Austrálii, tři ve Francii a Jižní Koreji, dva ve Vietnamu a po jednom v Kanadě a Nepálu. 

Letiště v Torontu.
Cestující s obličejovou maskou prochází plastovımi děliči na stanici metra v...

Inkubační doba koronaviru je dosud neznámá, vědci uvádějí rozmezí dvou dnů až dvou tıdnů. Klasickımi symptomy jsou horečka, potíže při dıchání, silnı kašel a bolesti hlavy. Lehčí případy mohou připomínat průběh těžkého nachlazení nebo chřipky, což značně ztěžuje rozpoznání. Virus napadá játra a ledviny, může dojít až k jejich selhání a vyvolává silnı zápal plic. 

Koronaviry se mohou do těla člověka dostat skrze osobní kontakt, jako je podání ruky, ale stačí i dotyk s předmětem, na němž se virus zachytil. Zároveň se tento typ viru šíří i vzduchem (kašláním, kıcháním). Lidé by se měli vyhnout kontaktu s nemocnımi lidmi, mıt si ruce a co nejméně se dotıkat očí, nosu a úst nemytıma rukama.