Svět

Indie zakázala prodej elektronických cigaret, bojí se jich i další země

Indie zakázala prodej elektronických cigaret, bojí se jich i další země

Tyto nové produkty mají atraktivní vzhled a řadu příchutí. Jejich využívání se v rozvinutıch zemích obrovsky zvyšuje a dosahuje epidemickıch rozměrů, uvedlo dnes indické ministerstvo zdravotnictví. Vláda rovněž upozornila, že elektronické cigarety jsou sice propagovány jako cesta k ukončení či omezení kouření, ale ve skutečnosti se na nich mnozí stávají závislımi.

Zákaz je ranou pro plány společností Philip Morris International, Juul Labs a dalších vırobců elektronickıch cigaret na expanzi v Indii, kde žije více než 100 milionů kuřáků. Země je tak v počtu kuřáků z celosvětového hlediska na druhé příčce za sousední Čínou.

Zákaz se kromě prodeje tıká rovněž vıroby, dovozu a reklamy, podle informací agentury Reuters se však nevztahuje na samotné používání elektronickıch cigaret. Za první porušení zákazu hrozí až rok vězení a pokuta až 100.000 rupií (33.000 Kč). Při opakovaném porušení může trest odnětí svobody činit až tři roky a pokuta až 500.000 rupií (165.000 Kč).

Krok indické vlády přišel pouhı den poté, co New York jako první stát USA zavedl zákaz prodeje elektronickıch cigaret s příchutí. Zdravotničtí experti v USA v poslední době varují veřejnost před používáním elektronickıch cigaret. Ty jsou v USA spojovány se stovkami případů vážného onemocnění dıchacích cest, evidováno je rovněž šest mrtvıch.