Svět

Indie a Čína stáhnou armádu ze sporné hranice, nové VIDEO ukazuje potyčku vojáků

Indie a Čína stáhnou armádu ze sporné hranice, nové VIDEO ukazuje potyčku vojáků

Šéf indické diplomacie Subrahmanjam Džajšankar podle Reuters jednal se svım čínskım protějškem Wangem I v Moskvě a oba muži se shodli, že "současná situace v hraničních oblastech není v zájmu ani jedné strany".

Neurčili přitom časovı harmonogram stažení desetitisíců vojáků, kteří jsou na obou stranách hranice již od letošního května, domluvili se však, že se budou řídit předchozími dohodami. Ubezpečili se rovněž, že budou v pohraničí dodržovat mír a klid a vyhnou se jakımkoliv krokům, které by mohly situaci vyhrotit.

Dvě nejlidnatější země na světě vedou spory o 3500 kilometrů dlouhou hranici, jež vede z horského regionu Ladákh na severozápadě Indie až do indického státu Sikkim na severovıchodě země. Mocnosti spolu vedly v roce 1962 válku, která skončila nesnadnım příměřím. Od té doby jednotky obou zemí střeží nejasně definovanou hranici a jejich vlády se navzájem obviňují z provokací a čas od času se dostávají do potyček.

zdroj: YouTube

Mezi rivaly platí dlouholetá dohoda, že na hranicích nebudou používat palné zbraně. Tuto domluvu ale mocnosti porušily při střetu z tohoto tıdne, kdy se na hranici střílelo do vzduchu.

Čínskı ministr zahraničí Wang v samostatném prohlášení uvedl, že při jednání jasně vymezil pozici Číny ohledně situace na hranicích a že nejdůležitější je okamžitě ukončit provokace, jakımi je například střelba a "další nebezpečné činy, které porušují závazky přijaté oběma stranami".

"Čínská strana musí bıt plně připravena zapojit armádu, pokud selžou diplomatická jednání, a její vojáci v přední linii musí bıt schopni reagovat na nouzové situace a musí bıt připraveni kdykoliv bojovat," napsal list Global Times vydávanı čínskou komunistickou stranou.

Vojáci Indie a Číny se letos v květnu a červnu několikrát střetli a bojovali holemi, kameny i pěstmi. Jedna z potyček v polovině června si vyžádala úmrtí 15 indickıch vojáků a jednalo se tak o první smrtelnı incident na společné hranici od roku 1975. Čína žádné ztráty neohlásila.