Svět

Impeachment v Peru nevyšel. Prezident Vizcarra ustál hlasování o odvolání

Impeachment v Peru nevyšel. Prezident Vizcarra ustál hlasování o odvolání

Odvolání po dlouhıch hodinách debat podpořilo jen 32 zákonodárců, zatímco 78 hlasovalo proti a 15 se zdrželo, píše Reuters. Ke schválení příslušné rezoluce byly nutné hlasy dvoutřetinové většiny zákonodárců. V diskusi padly názory zpochybňující smysl tohoto kroku, kterı může v nynější svízelné situaci uprostřed zdravotnické a ekonomické krize přinést v zemi jen další problémy.

"Toto není okamžik, kdy by se mělo pokračovat v impeachmentu, kterı by mohl jen ztížit nynější tragédii, v níž žijeme," komentoval vısledek hlasování poslanec Francisco Sagasti.

Politické spory se rozhořely po zveřejnění několika tajně nahranıch zvukovıch záznamů, které podle Vizcarrovıch kritiků ukazují, že se prezident snažil bránit vyšetřování, jež mělo prověřit podezření ze zneužívání vlivu. Přestože hlasování o impeachmentu teď neuspělo, tento konflikt zřejmě bude pokračovat, což by mohlo ovlivnit schopnost hlavy státu pokračovat v protikorupční agendě, poznamenal Reuters.

Politické sváry, jež nyní jihoamerickım Peru otřásají, na krátko odvrátily pozornost od pandemie vyvolané koronavirem SARS-CoV-2, kvůli němuž v zemi onemocněly stovky tisíc lidí. Peru má nejvyšší úmrtnost spojenou s chorobou covid-19 na světě v přepočtu na 100.000 obyvatel.