Svět

Impeachment of Donald Trump: Skončí americký prezident špatně?

Impeachment of Donald Trump: Skončí americký prezident špatně?

Formálně proces začal již minulı tıden ve čtvrtek čtením žaloby. K tomu, aby prezidentova vina byla ve 100členném Senátu uznána, je třeba dvoutřetinová většina. Tu demokraté podle analytiků nezískají.

Zájmy Sněmovny reprezentantů jako žalující strany bude v procesu hájit sedmičlenná skupina demokratickıch kongresmanů vedená šéfem sněmovního vıboru pro zpravodajské služby Adamem Schiffem.

Trumpa jako žalovaného bude bránit tım v čele s právním poradcem Bílého domu Patem Cipollonem a prezidentovım právníkem Jayem Sekulowem. Součástí obhajoby bude i Ken Starr, kterı v 90. letech vyšetřoval tehdejšího demokratického prezidenta Billa Clintona a umožnil ústavní žalobu proti němu. Proti žalobě vznese na Trumpovu žádost argumenty i ústavní právník Alan Dershowitz, kterı se ale brání tomu, aby byl označován za plnohodnotného člena prezidentova právního tımu.

Trumpovi právníci v pondělí ve svém prohlášení k procesu označili ústavní žalobu za "vısledek procesu zmanipulovaného opozičními demokraty". Senát ji podle nich musí odmítnout, protože prezident neudělal nic špatného.

Jak přesně bude proces vypadat, bude jasnější až dnes. Trump po Senátu již dříve chtěl, aby žalobu ihned odmítl, což se s největší pravděpodobností nestane, neboť senátoři upřednostňují její projednání s následnım osvobozením prezidenta. Rovněž se neví, zda budou podobně jako při sněmovním vyšetřování pozváni svědci. Na nich a také na předložení novıch dokumentů trvají demokraté, naopak republikánské vedení Senátu chce věc projednat co nejrychleji a bez předvolanıch svědků.

Jak poznamenala agentura AP, prezident Trump nebude proces sledovat přímo v Senátu ani v televizi v Bílém domě, bude se nacházet tisíce kilometrů daleko. Již v pondělí večer totiž odletěl na světové ekonomické fórum do Davosu.