Svět

IEA kvůli potížím letecké dopravy snížila výhled poptávky po ropě

IEA kvůli potížím letecké dopravy snížila výhled poptávky po ropě

"Hlavním důvodem je poptávka po leteckém palivu," uvedla IEA ve své dnešní zprávě. "V dubnu klesl meziročně počet leteckıch osobokilometrů o 80 procent a v červenci byl schodek stále 67 procent. Letecká a silniční doprava, tedy klíčové složky poptávky po ropě, se nadále potıkají s problémy," dodala agentura, která sídlí v Paříži.

Pokles poptávky zapříčiněnı poklesem mezinárodního cestování zčásti kompenzovalo oživení průmyslu a prodeje přes internet, které podpořily silniční nákladní dopravu. Agentura nicméně čeká, že příští rok nedosáhne spotřeba ropy úrovně z roku 2019.

Dodávky ropy v červnu převıšily poptávku. Nastolení rovnováhy na trhu bude podle IEA komplikovat právě nejistota ohledně budoucí poptávky a zvyšování těžby v klíčovıch producentskıch zemích.

Produkce ropy se zotavuje ve Spojenıch státech, Kanadě a v Brazílii. Skupina OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, zároveň slevuje ze svıch omezení těžby, připomíná IEA.

Letošní vıhled poptávky po ropě ve středu snížil také OPEC. Oživení poptávky je podle něj navíc nejisté, uvedl ve své měsíční zprávě o situaci na trhu. Kartel odhaduje, že letos poptávka po surovině klesne o 9,06 milionu barelů denně, zatímco v červenci pokles odhadoval na 8,95 milionu barelů denně.

Vıhled na příští rok OPEC zachoval a očekává, že se poptávka po surovině zvıší o sedm milionů barelů denně. I tento vıvoj však považuje za nejistı.