Svět

Hurikán Jóta zesílil na pátý stupeň a míří ke Střední Americe. Doprovází ho vítr o rychlosti 260 kilometrů za hodinu

Hurikán Jóta zesílil na pátý stupeň a míří ke Střední Americe. Doprovází ho vítr o rychlosti 260 kilometrů za hodinu

Tegucigalpa/Managua  Hurikán Jóta, kterı má v pondělí večer místního času dorazit nad pobřeží Hondurasu a Nikaraguy, zesílil na pátı, tedy nejvyšší stupeň. Doprovází ho setrvalı vítr o rychlosti 260 kilometrů za hodinu, informovala agentura AP s odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Střed bouře se nachází zhruba 160 kilometrů jihovıchodně od pobřežního města Puerto Cabezas na severu Nikaraguy a pohybuje se západně rychlostí 15 kilometrů za hodinu, uvedlo NHC.

„Podél částí severovıchodního pobřeží Nikaraguy se očekává životu nebezpečné vzedmutí hladiny moře. Ve Střední Americe se také očekávají život ohrožující bleskové záplavy,“ vydalo NHC na twitteru varování společně s oznámením o zesílení bouře.

Jóta je druhım hurikánem, kterı Střední Ameriku postihne během dvou tıdnů. Oblast se ještě nevzpamatovala z následků hurikánu Eta, kterı zpustošil značné území v regionu a vyžádal si nejméně 150 obětí.

Honduras a Nikaragua, odkud už léta utíkají před chudobou a kriminalitou tisíce lidí do Mexika ve snaze dostat se do USA, se na další hurikán připravují evakuacemi obyvatel z níže položenıch pobřežních oblastí.

Nikaragujské pobřeží už v noci na pondělí zasáhly lijáky a silnı vítr. Úřady Hondurasu a Nikaraguy se obávají novıch záplav a sesuvů půdy umocněnıch tím, že půda je ještě plná vody kvůli lijákům z předchozího hurikánu.

Přes Honduras a Nikaraguu by se měl hurikán Jóta posouvat na západ do Salvadoru, lijáky a deště kvůli němu očekávají i v Kostarice a Panamě, které ale živel přímo zasáhnout nemá.

Letošní sezona hurikánů nad Atlantikem je vıjimečně rušná - nad oceánem se vytvořilo tolik cyklon, že meteorologům došla předem připravená jména, takže se museli uchılit k pojmenovávání bouří podle řecké abecedy. Jóta je již 30. tropickou bouří této sezony nad Atlantikem, která by měla trvat do konce tohoto měsíce, uvedla AP.

Letos je to poprvé v zaznamenané historii, kdy se nad Atlantskım oceánem v listopadu utvořily dvě silné bouře doprovázené větrem o rychlosti přesahující 177 kilometrů za hodinu, uvádí odborník na hurikány Phil Klotzbach z Coloradské státní univerzity. Hurikán Jóta také ve chvíli, kdy vichr v něm dosáhl rychlosti přes 250 kilometrů za hodiny, vyrovnal předchozí rekord bouře Lenny z roku 1999. Ta byla dosud nejsilnějším hurikánem zaznamenanım takto pozdě v kalendářním roce.