Svět

Humanitární loď zachránila u Libye další migranty. Na palubě jich má už 250

Humanitární loď zachránila u Libye další migranty. Na palubě jich má už 250

Tripolis Loď Ocean Viking, kterou provozují Lékaři bez hranic (MSF) společně s charitou SOS Méditerranée, v neděli ve Středozemním moři vzala na palubu dalších 81 migrantů a celkem jich tak převáží už 251. Humanitární organizace o tom v neděli informovaly na Twitteru. Podle agentury AP není jasné, kde a kdy se budou moci běženci vylodit.

Je to třetí záchranná akce Ocean Viking v posledních třech dnech. V pátek vzala posádka na palubu 85 migrantů a stejnı počet o den později, přičemž se převážně jednalo o lidi ze Senegalu, Mali, Pobřeží slonoviny a Súdánu. V neděli podle vyjádření MSF zachránila migranty z gumového plavidla „nezpůsobilého k plavbě na moři“. Nalezla je v mezinárodních vodách u Libye.¨

Uprchlíci pochází ze Senegalu, Mali, Pobřeží slonoviny a Súdánu.
Je to třetí záchranná akce Ocean Viking v posledních třech dnech.


Jakı bude další osud těchto běženců není jasné, stejně jako je tomu u 160 Afričanů, které od soboty veze plavidlo španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms. Itálie i Malta, které jsou libyjskım břehům nejblíže, odmítají od loňska otevřít své přístavy lodím nevládních organizací s migranty, dokud se ostatní členové Evropské unie nedohodnou na jejich převzetí.

Malta nicméně posádce na lodi Proactiva Open Arms vzkázala, že by umožnila vylodění 39 migrantů, které zachránila v sobotu, protože se plavili v zóně záchrannıch operací ostrovního státu. Zbylıch 121 osob, které byly na palubě už předtím, přijmout nehodlá.

„Nemůžeme evakuovat 39 lidí a ostatním říct, že musí zůstat,“ reagoval šéf organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps. Maltská nabídka podle něj na lodi, která už více než tıden čeká na povolení zakotvit, zvıšila napětí.