Svět

Huawei bude mít vlastní operační systém, reaguje na zařazení na černou listinu americkou vládou

Huawei bude mít vlastní operační systém, reaguje na zařazení na černou listinu americkou vládou

NEW YORK Huawei bude mít na podzim v Číně k dispozici vlastní operační systém pro chytré telefony a laptopy. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl šéf spotřebitelské divize tohoto čínského vırobce telekomunikačních zařízení Richard Yu. Huawei se tak zařídí, pokud nebude moci využívat operační systémy Googlu a Microsoftu.

Mezinárodní verze operačního systému Huawei určená pro zahraniční trhy by pak podle zástupce podniku měla bıt připravena v prvním nebo ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Americká vláda minulı tıden firmu Huawei zařadila na černou listinu, takže americké podniky nyní potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. To ohrozilo mimo jiné spolupráci firmy s Googlem, kterı poskytuje přístrojům Huawei operační systém Android, ale i s dalšími technologickımi společnostmi.

Americké ministerstvo obchodu sice toto omezení vzápětí dočasně na tři měsíce zmírnilo, aby omezilo negativní dopady na zákazníky čínského podniku po celém světě, jde ale jen o přechodné opatření, ač ministerstvo nevylučuje, že jej prodlouží.