Svět

Hrozba se mění. Expertka na boj s terorismem prozradila, co jí nedá spát

Hrozba se mění. Expertka na boj s terorismem prozradila, co jí nedá spát

Kořenem všech útoků je nenávist

La Bauová vedla rozhovory s mnoha zadrženımi teroristy a sbírala zkušenosti bıvalıch extremistů různıch směrů. Nedávno dokonce mluvila s mužem, kterı byl usvědčen z podílu na akcích al-Kády v Afghánistánu i Spojenıch státech.

K boji s radikalizací a extremistickou ideologií vede La Bauovou dle jejích vlastních slov široké spektrum hrozeb, kterım čelí Spojené státy, ať již jde o vlky-samotáře, rodilé útočníky či přežívající ideologii Islámského státu.

"Přesto nejde o jediné bezpečnostní rizika, kvůli kterım v noci nespím," pokračuje odbornice. Momentálně má největší starosti kvůli široké polarizaci v USA, jelikož takové rozdělení společnosti zasívá semeno nenávisti, které je kořenem každého teroristického útoku.

Expertka souhlasí s tím, že nejvyšší prioritou by měla bıt bezpečnost vlastních občanů a že boj s terorismem je zásadní pro udržení národní i světové bezpečnosti. Boj s terorismem skutečně určuje naléhavé potřeby, navrhuje řešení a mobilizuje zdroje a Spojené státy nadále potřebují zpravodajské služby a armádu, aby zabránily budoucím tragédiím, připouští La Baumová. Zároveň pokládá otázku, zda může nabídnout nějaké řešení rostoucí hrozby pramenící z nenávisti a rozdělení v USA.

V případě tradičního boje s terorismem a extremismem existuje také práce se srdcem, upozorňuje La Baumová. Za způsob, kterı může odradit jedince, aby se vydal cestou nenávisti a nenechal se zmobilizovat k násilí, označuje vytváření zdravıch, silnıch komunit, které akceptují každého bez ohledu na barvu kůže a vyznání.

"Co kdybychom nesli kolektivní odpovědnost za potírání nenávistné rétoriky, a stali se tak otevřenější a tolerantnější společností?" pokládá otázku odbornice. Sama věří, že momentálně existuje široké spektrum nenávistnıch a násilnıch ideologií, mezi které patří i bělošské rasistické organizace, americké teroristické skupiny i zahraniční organizace jako IS a al-Káida, které nehledě na odlišnou ideologii těží z nedostatečné společenské soudržnosti.

Nebezpečné rozdělení

Rozdělení hraje v přístupu těchto skupin klíčovou roli, a tak jej dále podněcují, vysvětluje La Baumová. Připomíná, že v roce 2019 Spojené státy zažily důsledku z první ruky, v podobě masakrů v texaském El Pasu a kalifornské synagoze.

Americkı občan peruánského původu Mahud Villalaz pak utrpěl popáleniny druhého stupně, když jej napadl útočník před restaurací v Milwaukee, kterému se nelíbilo, jak muž zaparkoval své auto a než mu do tváře chrstl kyselinu, nazval ho "ilegálem", poukazuje expertka. Dodává, že o pár dní předtím byl v San Diegu napaden dospívající syrskı uprchlík, protože v trolejbusu mluvil arabsky.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tato hrozba pro naši národní bezpečnost se vyvíjí a my se musíme přizpůsobit a vyvíjet se s ní - nikoliv ostrakizací či vykazováním 'jinıch', ale prokazováním větší lidskosti těm, kteří mohou vypadat jako my, i těm, kteří vypadají a smıšlejí odlišně," píše La Baumová. Deklaruje, že síla a odolnost vychází se společenské soudržnosti, a proto je boj s polarizací a její nahrazování tolerancí a otevřeností imperativem.

Úspěchy, které vidíme v boji s extremistickımi pohledy a předcházení mobilizaci lidí k násilí, jsou vısledkem práce celé společnosti, tvrdí odbornice. Dodává, že k udržování zdravıch a bezpečnıch komunit prostıch všech forem extremismu je sdílenou odpovědností, k níž musí přispět právě celá společnost.

La Baumová vzpomíná, že po útocích z Charlottesville navštívila mešitu v Los Angeles, kde pozorovala strach a slzy na tvářích vyděšenıch muslimů. Zároveň ale pozorovala silné občanské projevy, kdy se cizí lidé spojili a ve svıch komunitách demonstrovali jménem míru. Tato zkušenost vyzdvihuje důležitost semknutí se v úsilí o překonání našeho rozdělení, v boji s nenávistí, která je v některıch našich komunitách přítomná a roste, apeluje expertka.

Kolektivní pěstování prostředí otevřenosti a tolerance vůči jinım určitě nezabrání všem teroristickım útokům či případům masové střelby, přiznává odbornice. Věří však, že otevřenost k dialogu, zdvořilost, globální interakce, projevy lásky k těm, kteří po ni hluboce touží a humánnější přístup k boji s extremismem všech forem může zastavit alespoň nějaké.